DARINA VERNEROVÁ

Strakonicko – Rok 2014 je za námi. Co všechno nám přinesl? Pojďte si ho s námi zrekapitulovat.
Duben
Bezmoc, strach, zoufalství. To bylo jediné, na co mysleli v pondělí 21. dubna manželé Václav a Zdeňka Pojarovi. Lavina bahna s kroupami, kameny a větvemi se kolem 17. hodiny nezadržitelně valila ulicí Pohraniční stráže, kde žijí už mnoho let. Stačilo jen půl hodiny, aby celou ulici zabarikádoval nános tři čtvrtě metru vysoký a osmdesát metrů dlouhý.
Tu rychlost a sílu se neumí nikdo představit. „Nestačili jsme vůbec nic udělat. Jediné štěstí bylo, že jsme měli zavřená vrata. Jinak jsme měli všechnu tu hrůzu ve dvoře. I tak bahno teklo na dvůr a do zahrady. Byly toho tak dva náklaďáky," přibližuje děsivé okamžiky Václav Pojar (63).
Obdobně na tom byl i Milan Malina. Snažil se jak mohl, aby zastavil proud bahna, krup a kamení, který se mu pod vraty rodinného domku dral do zahrady. „Klečel jsem na kolenou a tlačil prkno proti vratům. Nebylo to nic, vůbec nic platné. Snad poprvé v životě jsem brečel jako malý kluk. Bezmocí."

Květen
Obří pila nedaleko Vodňan nevyroste. Obyvatelé města o tom rozhodli v historicky první referendu. Ačkoliv nakonec nebylo platné ani závazné, radní se rozhodli jeho výsledek respektovat. Pro výstavbu pily bylo bylo pouze osm z přítomných jednadvaceti zastupitelů. „Musím konstatovat, že ten výsledek dopadl podle očekávání. Bylo dopředu jasné, že většina zastupitelů je proti výstavbě závodu," podotkl tehdejší místostarosta Pavel Janšta.
V referendu, které se konalo poslední květnový pátek a sobotu současně s volbami do Evropského parlamentu, hlasovalo 1765 lidí, tedy 32,8 % všech obyvatel. Chybělo tak 118 hlasujících, aby bylo referendum platné. Proti pile se však vyslovilo 1122 (63,57 %) hlasujících.
Dřevozpracující závod za téměř čtyři miliardy o rozloze přibližně 50 hektarů chtěla u Vodňan postavit rakouská firma Holzindustrie Schweighofer, která obdobné pily provozuje v Rumunsku. Mělo jít o největší investici na jihu Čech od výstavby jaderné elektrárny Temelín.
Firma slibovala obyvatelům Vodňan a okolí, že vytvoří na pět set nových pracovních míst. Místní lidé tomu ale nevěřili. Přesto se je snažil zástupce firmy Holzindustrie Schweighofer Peter Kajánek přesvědčit. Většinu z nich ale nepřesvědčil. Nepřesvědčil je ani v otázce ekologie, hluku, zvýšení dopravy a vytěžení lesů.

Červen
Nejlepší formuli v ČR má parta strakonických průmyslováků. Jako ST Racing Team se stali v Plzni mistry republiky v soutěži Formule 1 ve školách. Zvítězili navíc velkým náskokem a měli by tak naději se prosadit i na světovém finále, které se letos koná v Abu Dhabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů. Šanci to zjistit ale budou mít, jen když seženou půl milionu korun.
Studenti z VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice mají za sebou řadu hodin práce v průběhu celého roku. O tom více řekl jeden z konstruktérů týmu Jakub Chán. „Museli jsme například dodržet třiadvacet předepsaných rozměrů," vysvětlil.
Výrobním inženýrem byl Adam Ježek. „Na mě bylo vše přes obrábění, povrchové úpravy až po dokončení," naznačil.
A protože se tým staral o vše, nejen o výrobu, ale i propagaci, shánění sponzorů a podobně, nesměl chybět ani manažer. Tím byl Jan Narovec. „Na mě bylo všechno korigovat, nakonec to všechno naštěstí klaplo," dodal.
Shrnuto – úkolem týmu bylo vymyslet, navrhnout a zkonstruovat model formule tak, aby byl co nejrychlejší. Postarat se museli třeba i o prezentaci.
Formule ve školách měla loni šestý ročník. Strakonice nevynechaly ani jeden ročník, tento byl ale nejúspěšnější.