Petr ŠkotkoZdroj: DeníkNechce se věřit, že opravdu platí pořekadlo Nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Ústavní soud už jednou měl možnost vzít na sebe zodpovědnost a jasně určit, zda je verdikt krajského tribunálu o neplatnosti voleb jasný. Neudělal to, proces vrátil do Českých Budějovic a svojí laxností letos 10. dubna tak umožnil pokračování kauzy, kterou lze chápat jako fatální útok na demokratickou podstatu voleb.

Celá kauza se začala odvíjet loni v říjnu podáním návrhu na neplatnost voleb pro nerovné podmínky předvolebního boje. Podal ho neúspěšný kandidát Karel Janský ze Změny pro Strakonice, který dále tvrdil, že vítěz voleb, Strakonická Veřejnost, zneužil moc k manipulaci v kampani. Za měsíc poté, 20. listopadu, poprvé krajský soud volby zneplatnil. Začala tím dosud trvající rotace rozhodnutí a odvolávání.

Ale Strakonice nejsou jediné. V Bílině na severu Čech soudci řeší nekalý průběh voleb a kupčení s hlasy. Pavel Musil ze sdružení Nezávislí v Bílině se odvolal k Ústavnímu soudu, protože Krajský soud v Ústí nad Labem se jeho důkazům nevěnoval dostatečně a v první fázi je dokonce zamítl. Tady jsou jako důkaz například videa s lidmi, kteří tvrdí, že jim byly nabízeny peníze za hlas konkrétní straně. Strakonice i Bílina tak opět čekají na verdikt. Ústavní soud by měl nyní už uznat, že pouze jeho soudci mají v rukou šanci tyto tahanice ukončit.