V roce 1965 se mluvilo o tom, že se v květnu téhož roku ve Strakonicích odehraje krajský loutkový festival. Ještě v únoru neměl své jméno. Přislíbené ho ale měl – Skupovy Strakonice. Dnes začíná 50. ročník této krajské loutkářské přehlídky.
Divadelník Jan Tříska je součástí Loutkové scény Radost 51 let. Na začátky festivalu si vzpomíná. „Hrávalo se tehdy od středy do neděle. Soubory se sjížděly na první představení, v kulturním domě byly vyhrazeny prostory, kde všichni mohli přespat ve spacáku na karimatkách. Zpívalo se, hrálo se, navazovala se přátelství," zavzpomínal. Teď už je to jiné. „Soubory přijedou na své vystoupení, odehrají, počkají na vyhodnocení a odjíždí. Na setkávání ani od doby, co jsme se přestěhovali na Mravenčí skálu, není moc místa," posteskl si.
I účast tehdy byla jiná. „Hrála se dvě dopolední a tři odpolední představení denně od středy do soboty. Na pódiu se tak vystřídalo zhruba dvacet souborů," zmínil. Podle programu na letošní rok je účast méně než poloviční.
Změnila se i forma přehlídky. „Původně byla určená pro amatérské soubory. Teď první dva dny hrají profesionální nebo poloprofesionální divadla představení pro školky a školy," podotkl.
Zatímco čtvrteční a páteční představení pro děti se odehrají v kulturním domě, zbytek přehlídky se přemístí právě na Mravenčí skálu.

První zmínka o festivalu
Se jménem Josefa Skupy
Letos v květnu proběhne ve Strakonicích krajský loutkářský festival.
Jeho organizace byla svěřena loutkářům z kroužku Radost při Jednotném klubu pracujících. Festival pravděpodobně ponese jméno slavného strakonického rodáka, národního umělce Josefa Skupy. Předběžný souhlas k pojmenování festivalu „Skupovy Strakonice" dala vdova po národním umělci, zasloužilá umělkyně Jiřina Skupová, která se 6. února dožila sedmdesátin.
Jihočeská pravda, 11. února 1965