Lukáš Fajfr (16) studuje na Střední rybářské škole ve Vodňanech obor rybářství se zaměřením na vodní stavby v rybářství. Vybral si jej proto, že má podle něj větší možnosti. „Zajímá mě všechno kolem rybařiny, ale tohle zaměření má větší budoucnost. Až dostuduji, rád bych šel do zahraničí," plánuje. Ke svému vzdělávání má nyní k dispozici unikátní učebnu, která nemá v České republice obdoby. Slavnostně ji otevřeli ve středu 24. října.
Ředitel školy Karel Dubský je na ni patřičně hrdý. Studenti jeho školy už nebudou jen rybáři, uplatnit se mohou například i jako odborníci na okrasná jezírka. „Dříve se tu nacházela čítárna, když se sejdou absolventi, vypráví, že tu pamatují šatnu. Tou dobou se do školy lezlo oknem, protože hlavní vchod nefungoval," vzpomínal Karel Dubský.
Šatnu v suterénu školy na špičkovou laboratoř přeměnila částka milion dvě stě padesát tisíc. Přibližně na půl milionu přišly přístroje. Studenti tu ale mají, nač si vzpomenou – interaktivní tabuli, notebooky nebo přístroje pro výrobu i kontroly kvality betonu. S financováním pomohl Evropský sociální fond částkou pět set padesát tisíc korun.

Vodní stavby

– Učebna je v České republice jediná.
– Náklady na její zřízení se vyšplhaly na částku 1 250 000 korun, z toho 550 000 přišlo z projektu Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.