Začal jako truhlář. Pak přišel Jiří Skřipský (33) z Benešova na Vyšší odbornou školou a Střední průmyslovou školu ve Volyni studovat zaměření na nábytek. Tam se poprvé setkal s dřevostavbami. Bylo rozhodnuto. Následovala vysoká škola, ale oboru zůstal věrný. Působí ve firmě, kde se stará o technický vývoj nových systémů budování dřevostaveb.

Věnovat se tomuto oboru bere dnes jako nejlepší rozhodnutí. „Od té doby se začal neuvěřitelně rozvíjet," uvedl. Se školou je i v současnosti stále v kontaktu. Zúčastní se i mezinárodního semináře Dřevostavby, který se právě na volyňské škole koná.
Řediteli školy Jiřímu Homolkovi utkvěl Jiří Skřipský v paměti jako výborný student a nejen proto. I kvůli tomu, že na svou školu nezapomněl. „To není ale žádná výjimka. Naši absolventi se k nám rádi vracejí," dodal.

Prudký rozvoj je podle slov Jiřího Skřipského vidět i na seminářích. „Poprvé jsem na něm byl v roce 2000. Tenkrát se hlavně řešilo, proč se nestaví dřevostavby a jaké jsou proti nim předsudky mezi lidmi. Dnes už víme, že alespoň každá desátá stavba je ze dřeva, za posledních deset let je ten trend prudce rostoucí. A tématem nyní je, jaký konstrukční systém je správný či jak dřevostavby dělat víc efektivně," vysvětlil.

Mezinárodní seminář Dřevostavby se koná letos již poosmnácté

 Několik desítek firem zabývajících se dřevostavbami, zástupci škol vychovávajících odborníky v tomto oboru. Tak vypadá i letošní osmnáctý ročník mezinárodního odborného semináře.

Ani letos nechybí specialisté ze zahraničí. To potvrdil ředitel pořádající Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni Jiří Homolka. „Společně s Českou republikou jsou účastníci z devíti zemí," uvedl.

close Hermann Blumer. zoom_in My jsme hovořili s Hermannem Blumerem ze Švýcarska, který se zúčastnil už několika volyňských seminářů.

Jak jsou na tom dřevostavby ve Švýcarsku?
Vývoj už se u nás posunul tím směrem, že nemluvíme jen rodinných domech, ale též o vícepodlažních budovách. Řada budov se navrhuje alespoň zčásti ve dřevostavbě. To je velký potenciál pro architekty. A zájem je velký a díky vícepodlažním budovám zajištěný i do budoucna.

Zúčastnil jste se už několika volyňských seminářů. Jak vy vidíte vývoj tohoto oboru v České republice?
Potenciál tady určitě vidím, ale je třeba dál rozvíjet chuť a inspiraci v architektech, aby chtěli používat dřevo. Na druhou stranu je tu velký prostor pro marketink, ovšem ne povšechný, ale vedoucí až ke konečnému klientovi. Dnes se nacházíte zhruba tam, kde jsme v tomto směru byli v devadesátých letech, za těch pětadvacet let jsme udělali obrovský skok.

Vaše slova jistě vycházejí z celoživotních zkušeností. Jak dlouho se v oboru pohybujete?
Vlastně od mala, měli jsme tesařství. Ve Švýcarsku jsem vystudoval stavební inženýrství. Ohledně dřeva jsem si ale musel doplnit vzdělání v německém Kalrsruhe. Žiji a pracuji ve Waldstadtu, to je blízko St. Galen.