Současná uprchlická krize mění plány cestovatelů za sluníčkem i památkami.

Jak uvedla Helena Soukupová ze strakonické cestovní agentury Strakotour, uprchlická krize se promítla do zájmu jejich klientů spíš v letní sezoně. „Naši klienti moc nechtěli například na řecký ostrov Kos. I tak jsme tam ale měli naši výpravu a bylo to v pohodě. Teď už se tento problém u nás moc neprojevuje. Například nyní odjel do Maďarska jeden zájezd," dodala. V nabídce mají i výlety do Vídně či do Pasova a ani u nich se zájem nemění.

Podle Jana Bíska z vodňanské cestovní kanceláře Floria právě v této době migrační vlna zájem jejich klientů neovlivňuje. „Teď například odjíždíme do Maďarska. Je ale otázka, jak to bude třeba s adventními zájezdy či s příští sezonou," poznamenal. V letní sezoně se zaměřují na Chorvatsko a Itálii a v místech, kam jezdí, žádné problémy nezaznamenali. „Osobně si myslím, že třeba o Mnichov či Drážďany takový zájem nebude," doplnil.

Podobné zkušenosti má i Lenka Martanová z cestovní kanceláře Oceán. „Uprchlická krize se projevila v celé sezoně. Už na jejím začátku jsme například řešili, že lidé nechtěli na řecký ostrov Kos. Při výběru dovolené či cíle zájezdu určitě zaměřují lidé teď svou pozornost tam, kde žádní migranti nejsou," shrnula.