Jistá dávka nostalgie byla vidět i na samotných nástrojích. Všude se povalovala prkýnka, hranoly, klíny, obrovská páčidla. „Chceme použít stejné nástroje jako tenkrát. Ale roky postupují a chybí síla i nadšení. Přesto je tady skvělá atmosféra a já všem děkuji,“ pokračoval Pavel Pavel. „Ověřili jsme si, že s pákami, které tady máme, můžeme pracovat,“ dodal.

I když samotné práce na vrácení viklanu začaly v sobotu ráno, Pavel Pavel u slavného kamene trávil už mnoho dnů předtím. Přemýšlel, hledal řešení, snažil se kombinovat očekávané i nečekané situace. Na plynulosti prací byla tato příprava znát. „Musíme kamen usadit tak, aby nehrozil pád. Spějeme k cíli, i když malými krůčky. Až nebudeme schopni používat dřevěné páky, přijde na řadu hydraulická technika,“ popsal postupy Pavel Pavel.

Mezi dobrovolníky byla celá řada lidí, kteří už v Kadově dávali na místo viklan na místo v minulosti. Mezi nimi i Broňa Černý, známý jako Václav Konopník z trilogie Slunce, seno… „Je to zvláštní, protože dneska jsem tady už počtvrté. Těch čtyřicet let od roku 1983 uběhlo strašně rychle. Takže dnes pracují jiní, já jsem tady přes bezpečnost práce,“ řekl.

Právě bezpečnost lidí byla prvořadá. Kámen byl proto jištěn pevnými kurty i ocelovými lany.

Nedostatek místa, obrovská hmotnost kamene, preciznost prováděných operací a posouvání viklanu po centimetrech. Není divu, že se Pavlu Pavlovi a jeho pomocníkům podařilo vrátit viklan na místo až v pozdních odpoledních hodinách. Nyní jen zbývá ho spustit tak, aby se kýval, či byl umístěn napevno. O tom už ale musí rozhodnou Krajský úřad Jihočeského kraje.

Památný viklan v Kadově u Blatné, který váží přibližně 30 tun, se sesunul ze svého během posledního červnového víkendu. Jako první o tom informoval Strakonický deník.