Mluvčí PČR Jaromíra Nováková uvedla, že policie vandala našla. „Několikaměsíční vyšetřování a dokazování usvědčilo dva mladíky na hranici zletilosti ze Strakonic z přečinu Poškození cizí věci.“

Škoda byla vyčíslena na 33 400 korun, kdy nejvyšší škodu způsobili právě na pískovcové soše Dorotky, a to ve výši 19 400 korun. Mladíci použili sprej žlutooranžové barvy a na cizí majetek nastříkali vulgární nápisy a obrazce. Za přečin Poškozování cizí věci, za který byli v polovině srpna policií obviněni, jim nyní v případě pravomocného odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Radnice tehdy vypsala na dopadení vandalů odměnu. „Šlo o částku 10 000 korun, která ale nebyla vyčerpána,“ upřesnila mluvčí radnice Markéta Bučoková. Tuto částku použila radnice opět jako odměnu, tentokrát za informaci o dalších sprejerech, kteří ničí fasády domů nápisy Gůs Bos.

V loňském roce řešili strakoničtí policisté několik případů sprejerství, kdy pachatel způsobili škodu v odhadované výši 170 000 korun. Tři případy se podařilo objasnit včetně sprejerství na Podskalí (viz výše). Většina ale zůstává zatím neobjasněna.

Po Strakonicích se stále pohybuje sprejer, který svými nápisy GUC BOS „hyzdí“ objekty ve městě. Svým protiprávním jednáním ničí majetek druhých. Způsobené škody způsobené posprejováním již přesáhly hranici 30 000 korun. Policisté vyzývají občany, aby nebyli ke svému okolí lhostejní a o poškozování cizí věci informovali policii. Opět připomínáme, že v případě sprejerství není rozhodující škoda, kterou pachatel způsobil. Samotný úmysl poškodit majetek tímto jednáním je trestný a pachatel se tak dopouští přečinu.

„Kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty“, tak zní ustanovení § 228 odst. 2 trestního zákoníku „Poškození cizí věci“.

close Strakonice info Zdroj: Redakce zoom_in Řešené případy od začátku roku – Strakonice

Pondělí 4. března 2019 – oznámení o sprejerství v ulici B. Němcové ve Strakonicích, čtyři nápisy na dvou domech (případem se zabývají strakoničtí policisté, škoda zatím není vyčíslena, nápisy oranžovou barvou)

Škodu za 5 000 korun způsobil dosud neznámý sprejer, který v době od 10. února 2019 do 18. února 2019 nasprejoval stříbrným sprejem na fasádu domu v ulici Bavorova ve Strakonicích nápis GUC BOS. Policisté, kteří sprejerství ve Strakonicích vyšetřují, žádají veřejnost o spolupráci. Jakékoli informace vedoucí k dopadení pachatele volejte na tel. č. 974 237 700.