Dům dětí a mládeže slaví padesátku. První akcí k tomuto výročí bude výstava ve vstupních prostorách Šmidingerovy knihovny s názvem Jak to žije v DDM. Ta začne ve středu 5. března. Slavit se ale bude až do června.
Téměř od začátku byl se strakonickým DDM spjatý Václav Vondra. „Začal tam v roce 1967 jako desetiletý v jednom z kroužků a později jsem dělal i vedoucího. Skončil jsem až po roce 1989, když se i tam všechno měnilo," zavzpomínal. I on si rád na některé z výstav připomene tehdejší dobu. Rád by navštívil i základnu na Podskalí. Kromě toho, že patřil mezi vedoucí vodáckého oddílu pod DDM, byla tehdy jeho doménou i rybolovná technika.
Současná ředitelka DDM Iva Šrámková upozornila i na dvě další zajímavé akce, které k jubileu připravují. První bude v sále U Kata na hradě od 5. května. „Na ní budou k vidění výtvarné práce či keramika od dětí z našich kroužků. To vše doprovodí fotografie," přiblížila. Druhá výstava začne v zámecké galerii přesně o měsíc později 5. června. „Ta bude sestavena z fotografií – jak těch archivních, tak současných. Ty budou hlavně od fotografů z našich kroužků," doplnila.
Dům dětí začínal v prostorách na Podskalí. Tam dodnes míří vodáci i malí přírodovědci. Od roku 1976 působil Okresní dům pionýrů a mládeže, jak se tehdy DDM jmenoval, i v budově na Velkém náměstí. V 90. letech se přestěhoval do bývalé školy v ulici Kochana z Prachové. Krátce nato znovu, a to Na Ohradu. Tam působí dodnes.