VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domov Petra otevře své dveře návštěvníkům

Mačkov - Den otevřených dveří připravil na středu 4. října Domov PETRA Mačkov.

25.9.2017
SDÍLEJ:

Domov Petra MačkovFoto: Deník / Petr Škotko

Děje se tak v rámci Týdne sociálních služeb, který vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR. "Domov v Mačkově můžete navštívit od 9 do 14 hodin," říká vedoucí domova Petra Otčenášková.

Základním posláním Domova PETRA Mačkov, který je zřizován Jihočeským krajem, je podpořit uživatele pobytových služeb sociální péče žít plnohodnotným a spokojeným životem.

V pobytové sociální službě domov pro osoby se zdravotním postižením je poskytována služba osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Kapacita této služby je 70 lůžek, věková hranice od 3 let věku.

Dle § 48 zákona č. 108/2006 Sb., služba obsahuje tyto základní činnosti:
poskytnutí ubytování
poskytnutí stravy
pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
sociálně terapeutické činnosti
pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

V domově PETRA Mačkov je služba realizována na 3 odděleních – Včela, Beruška a Motýl.

Základem péče je péče a podpory je zejména péče ošetřovatelská, lékařská a rehabilitační. Kromě ní pak ještě péče terapeutická, vzdělávací a výchovná.

Oddělení jsou účelně a moderně vybavena. Typický je tzv. stropní pojezdový zvedací systém na dvou odděleních, který splňuje funkci zvedáků, chodítek apod. Pro uživatele je transport příjemný a personálu slouží používání systému k usnadnění namáhavé fyzické práce. I imobilní klient se za jeho pomoci dostane velmi lehce např. i do bazénu nebo do ordinace lékaře.

Protože tuto službu využívají zejména klienti s těžkým kombinovaným postižením, jsou pokoje vybaveny polohovacími lůžky s antidekubitním systémem a množstvím různých polohovacích pomůcek, které denně používá odborně školený personál.

Klienti mají možnost zapojit se nejen aktivizační činnosti přímo na jednotlivých odděleních v prostorných hernách, ale mohou dle svých možností využít např. hipoterapii, bazénový komplex přímo v domově, muzikoterapii, skupinové cvičení, taneční při speciálních tancích s vozíky a další aktivity, které domov nabízí.

Terapeutické dílny

Kromě toho může ještě klient využít další sociální službu, a to jsou sociálně terapeutické dílny, které jsou přímo v domově, a přístup do nich je také bezbariérový. Sociálně terapeutické dílny jsou ambulantní služby poskytované osobám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani na chráněném trhu práce. Jejich účelem je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků a dovedností prostřednictvím sociálně pracovní terapie.

Chráněné bydlení

V pobytové službě chráněné bydlení je poskytována služba osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Kapacita této služby je v současné době přechodně navýšena z 52 na 57 lůžek, věková hranice od 18 let věku.

Autor: Petr Škotko

25.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Poslední rozloučení s Bořivojem Laudou se konalo ve čtvrtek 14. 12. ve 12 hodin v obřadní síni krematoria na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

Takové setkání je opravdu jako pohlazení po duši

Strakonice /ROZHOVOR/ – Naplánovat nebo vymyslet akci není problém. Ale pokud chcete, aby měla úspěch, musíte do ní angažovat ty správné lidi. Ty, kteří mají srdce na správném místě.

OBRAZEM: Motocyklová legenda Strakonic získala Cenu starosty

Strakonice - Celý svůj život je Zdeněk Polánka (85) věrný značce ČZ Strakonice.

Krátce ze Strakonicka

Strakonicko- Přinášíme přehled krátkých zpráv a kulturních událostí ze Strakonicka. 

Ve Strakonicích vítali občánky

Strakonice - V obřadní síni městského úřadu přivítal starosta města Břetislav Hrdlička v čtvrtek 14. prosince do života 22 občánků. Jde o letošní poslední vítání ve Strakonicích. Noví občánci dostávají od radnice mimo jiné také poukázku na 5000 korun. Na tu mají ovšem rodiče právě pouze v případě, že nemají u města nevyřízené pohledávky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT