Po půlnoci už by to bylo přes zákaz. Tímto skončila dokuřná, a že bylo nabito.

Za porušení zákazu:- až 10 000 korun pokuta majiteli, že neřeší kouření
- až 1 milion korun v případě prodeje cigaret osobě mladší 18 let
Kdo kontroluje dodržování:- obec
- hygiena
- ČOI
- zemědělská a potravinářská inspekce
- školní inspekce
- finanční a celní správa
- živnostenský úřad
- Policie ČR a měst. pol.

Majitel baru Václav „Mech“ Drhovský naštvaně konstatoval: „Nelíbí se mi, že mi někdo zakazuje v mém podniku, který provozuji 26 let, co smím a co ne.“

On sám přestal kouřit před devíti měsíci. „Skončil jsem sám a o svobodné vůli, ale teď, když to vidím, bych si asi i zapálil,“ pokrčil rameny „Mech“.
Řada restauračních zařízení k zákazu kouření přistoupila dříve. Čeho se všichni obávají více, je noční rušení klidu, když se bude kouřit na ulici.

Obavy z hluku má také Pavla Hlinková, barmanka Tipsport baru: „Na schodech máme pro kuřáky popelník. Nemohu hosty okřikovat, aby nehlučeli.“ Rušení nočního klidu řeší městská policie. Již nyní vyjíždějí strážníci na zavolání, když hlučí opilí. Stejně to bude v porušení zákazu kouření. „Myslím, že více případů bude kvůli rušení nočního klidu než kvůli kouření,“ řekl velitel strážníků Milan Michálek.

ANKETA: Vadí Vám zákaz kouření v restauracích?

Jan Jaroš

Jan Jaroš
Strakonice
Kouřit kvůli zákazu nepřestanu, je to jen moje svobodná vůle. I doteď, pokud jsem šel s kamarády do restaurace, kde se nekouřilo, nevadilo mi to. Zapálil jsem si venku, jak to odteď budeme dělat už všichni. Nemyslím, že by to mělo vliv na návštěvnost, spíš se víc bude řešit hluk na ulici.

Jakub Mužík

Jakub Mužík

Strakonice
Zákaz kouření v hospodách a restauracích mi nevadí, přizpůsobím se. Nejsem tak vášnivý kuřák, kterého by to nějak více omezovalo. Ale zákaz kouření bych nechal na restauratérech, aby si sami rozhodli, jestli se v jejich podniku bude, nebo nebude kouřit. Lidé by měli mít možnost si vybrat.Alena Šrámková