Vzniklo komplexní přestavbou bývalého hospodářského objektu a disponuje kapacitou 118 lůžek. Jeho ředitelkou je Lucie Kučerová, která zároveň vede zařízení Prácheň v Písku a na nedalekém Louckém mlýně. Obě zařízení v současné době podstupují rozsáhlé rekonstrukce. „Loucký mlýn je domov se zvláštním režimem s kapacitou 69 lůžek, Prácheň je domov pro osoby se zdravotním postižením, kde je 49 lůžek. Chelčice jsou domov se zvláštním režimem s kapacitou 118 lůžek,“ řekla Lucie Kučerová. Až budou opravy hotové, část obyvatel i personálu se vrátí do původních domovů. Podle Lucie Kučerové by v Chelčicích mělo zůstat kolem 20 procent současných obyvatel.

Regionální ředitelka oblasti Jihozápad Čech a Praha a střední Čechy Lucie Zajícová považuje vznik chelčického zařízení za krok, který výrazně zvýší možnosti péče o klienty s výše uvedeným hendikepem. „Na jihu Čech máme nyní 118 míst, což není málo. Ale abychom mohli být spokojeni, potřebovali bychom ještě tak o stovku míst více,“ dodala.

Domov se zvláštním režimem ve Vacově vznikne na místě bývalého domova pro seniory.
Senior haus ve Vacově nahradí domov se zvláštním režimem. Zahajuje v říjnu

Objekt postavilo v 80. letech tehdejší JZD Chelčice. Tehdy u toho jako předseda JZD byl Jaroslav Muška, později šéf podniku Zemcheba Chelčice. „Když nastaly problémy s bydlením, nabídli jsme v roce 1994 objekt kraji. Ten ho ale odmítl, protože měl ohledně bydlení a péče o staré lidi jinou vizi. Takže když teď vidím, čemu bude objekt sloužit, mám obrovskou radost,“ řekl na otevření zařízení.

Objekt po revoluci koupil Pavel Štástka z Vodňan, který se po letech pustil do jeho přestavby. „Vždy jsem měl jasnou představu, čemu by měl sloužit. A jsem rád, že ho provozuje ALZHEIMER HOME a že je v takové obci, jako jsou Chelčice. Jednání s oběma partnery byla a jsou skvělá,“ řekl Pavel Štástka.

Zařízení v Chelčicích nabízí vedle specializované péče o klienty s Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence také doplňkové zdravotnické služby, nebo kavárnu a v budoucnosti také restauraci. Tu bude moci využívat jak široká veřejnost, tak klienti a jejich rodiny.

Chelčice jsou 33. sociálním pobytovým zařízením skupiny Penta Hospitals CZ, s.r.o. Skupina Penta vlastní i vydavatelství VLM, které vydává Deník.