Žně v okrese vrcholí. Pokud nedojde k zásadnímu výkyvu počasí, bude v příštím týdnu už hotovo.

Informoval o tom ředitel Agrární komory okresu Strakonice Václav Míčka. Podle údajů z pátku 7. srpna, které má k dispozici, je obilí sklizeno na 81,8 procentech celkové výměry a řepka už je sklizená stoprocentně. „Na sto procent už je sklizený ozimý ječmen. Nejvíc schází pšenice, té je sklizeno 76,7 procenta a stejně asi ovsa," doplnil.

Podle jeho slov současné sucho obilninám spíše nahrávalo a sklizeň to urychlilo. „Zatímco vloni zemědělci v okrese sklízeli poslední obilí 15. září. Letos to vypadá, že to bude nejméně o dva týdny dříve," konstatoval.

Podle předsedy zemědělského družstva Přešťovice Miroslava Pavlíka byly letošní žně skutečně rychlejší, třeba i kvůli tomu, že obilí začalo usychat. U nich v těchto dnech vrcholí.

Při letošních žních se ale museli potýkat i s mimořádnými událostmi. Dvakrát na polích hořelo od techniky a jednou ležel v noci spadlý elektrický vodič na zemi tak dlouho, až od něj chytilo. „Škody ale nebyly nijak velké," zdůraznil.

Takřka hotovo už má také Zemědělské družstvo Bělčice. Jak uvedl předseda družstva František Vrbský, zbývají jim poslední kousky, které by měli sklidit během dneška. „Letos budou žně končit dřív, vloni sklizeň zhatilo počasí. Je sice slabší úroda kvůli suchu, ale velký rozdíl oproti loňsku asi nebude," dodal.
Hotovo už má i Zemědělské družstvo Číčenice. Tam skončili už minulou středu, bylo to zhruba o tři týdny dříve než vloni. Zmínil se o tom předseda družstva Hynek Zíka. Počasí sice přálo rychlosti sklizně, ale předpokládají, že kvůli suchu budou výnosy tak o dvacet procent nižší.