Strakonice – Základní škola Povážská začne školní rok 2016/2017 pod vedením nového ředitele Tomáše Linharta. Pedagog, který na škole učil 12 let, vystřídá od 1. září v této funkci Jaroslavu Cháberovou. „Mírná nervozita panuje, ale věřím, že vše zvládnu. Řekl bych, že se 1. září těším do školy. Řekl bych, že pro ředitele bude klidnější než pro učitele," říká v rozhovoru pro Strakonický deník.

Od zítřka se vaše působení v ZŠ Povážská změní. Školní rok 2015/2016 jste zakončil jako řadový učitel, nový školní rok 2016/2017 začnete jako ředitel. Co vás přimělo jít do konkurzu?
Učil jsem na škole 12 let, takže to asi bylo nejdůležitější. Základní školu Povážská znám velmi dobře, na ředitele do jiné školy bych se nehlásil. Zažil jsem docela složité období se stavbou budovy, přesuny – byli jsme chvíli na Velkém náměstí, chvíli tady – takže mám k životu v této škole velmi blízko.
Také ale musím říct, že si velmi cením podpory svých kolegů a bývalé paní ředitelky.

Kolik bylo o tuto pozici uchazečů? Znal jste svoje konkurenty?
V konkurzu na funkci bylo pět uchazečů, znal jsem dva.

Nová budova ZŠ Povážská je velmi slavná. Svojí historií, výstavbou, cenou (cca 360 milionů korun bez úvěru). A také závadami – zatékáním nebo známým vodním pramenem v útrobách školy. Ani to vám nezabránilo v chuti vést tuto školu?
To jsou závady, které jen tak někdo nevyřeší a sám jsem zjistil, že těch problémů je mnohem víc, než to na první pohled vypadalo. Reklamace probíhají a řeší je město, takže uvidíme, co bude dál. Pravda je, že jsou to nepříjemné věci.

Přijdou do školy s novým ředitele také nějaké novinky?
Systém, který tu fungoval, byl dobrý a osvědčil se, takže se v něm budu snažit pokračovat dál. Co bychom ale chtěli zavést, je počítačová software v program Bakaláři, kde je vedena elektronická žákovská knížka, takže takže rodiče mají možnost sledovat známky svého dítěte. Učitelé v něm mohou provádět zápisy do třídních knih a podobně. Ale to je opravdu pouze velmi stručné přiblížení.

Funguje tato možnost i v jiných základních školách ve Strakonicích?
To přesně nevím. Mám pocit, že takto funguje v Cehnicích. Ale myslím si, že do budoucna se vzhledem k využívání a oblíbenosti internetu tomuhle žádná škola nevyhne.

Když jste fungoval jako řadový učitel, jaké předměty jste učil? A budete v učení pokračovat i dál?
Matematiku, informatiku, tělocvik a pracovní činnosti. Teď budu učit pouze informatiku.Určitě jste měl jako učitel nějaké koníčky na čištění hlavy. Budete mít na ně čas i jako ředitel?
Mým velkým koníčkem je basketbal, takže pevně věřím, že na něj budu mít čas i nadále.