Stojí už od roku 1926. Dnes do ní chodí místní pro pivo, omladina tu má klubovnu. Jedna ze dvou tříd se v době voleb proměňuje ve volební místnost.

Původně však škola stála o pár metrů vedle. Vzpomněla si na to obyvatelka Tažovic, která si však nepřála být jmenována. „Škola měla být v téhle budově, postavené v roce 1924. Tam dneska bydlíme," ukazuje. Kvůli neshodám nakonec postavili školu novou. „Za dva roky, to je neuvěřitelné. Stavělo se to holýma rukama," popisuje.

Útroby budovy se výrazněji nezměnily. V horním patře jsou prý dokonce původní suché záchody.

Na zdech visí dobové fotky, listy z třídní knihy, ale i fotodokumentace místních dobrovolných hasičů. Na výzdobě zdí se podílel Miroslav Šobr ze strakonického odboru životního prostředí. Ten do tažovické školy chodil v letech 1972 až 1975. „Nejraději vzpomínám na to, jak se učilo v jedné třídě. Byli tam prvňáci i čtvrťáci. Kdo měl chuť, mohl se učit se staršími. Bylo nás málo, takže na každého zbyl čas. Navíc starší žáci na ty mladší dohlíželi. Mělo to svoje výhody," vypráví.

Pětadvaceti žákům tehdy velela paní řídící Divišová. „To byla opravdu paní učitelka. Bohužel už mezi námi není," posteskl si.

Se svými spolužáky se vídá dodnes. „Neodstěhoval jsem se, takže se potkáváme i společně zavzpomínáme," říká s úsměvem.

Kromě tažovických dětí chodili do místní školy i žáci ze Škůdry. Později i Zvotočtí a Strašičtí.

Výuka v obecné škole v Tažovicích ustala kolem roku 1982.