Ještě na začátku roku Ředitelství silnic a dálnic Jihočeského kraje plánovalo, že se do opravy přeložky silnice I/20 u Vodňan pustí v červnu, teď je jasné, že se tak nestane.

Strakonickému deníku to za ŘSD řekl Tomáš Voráček. „Dotační akce Jihočeského kraje budou probíhat cca do července letošního roku, teprve poté bude možné uzavřít obchvat Vodňany. Předpokládaný termín zahájení je začátek srpna 2015," uvedl. Roli bude hrát i to, zda výběrové řízení proběhne hladce, nebo jeho ukončení zdrží případné námitky. „Termín otevírání obálek je 7. července," doplnil Tomáš Voráček.

Řidič Marek Bocek (28) ze Strakonicka jezdí po obchvatu často. Že práce začnou později, mu nijak zvlášť nevadí. „Silnice sice není v dobrém stavu, ale na druhou stranu, není to nic tragického. Těch pár měsíců to ještě vydržím," zmínil se.

Práce na přeložce budou probíhat za úplné uzavírky. „To proto, aby byla zkrácena doba opravy," vysvětlil Tomáš Voráček s tím, že objízdné trasy budou rozděleny pro těžkou dopravu zvlášť a osobní dopravu zvlášť.

Rekonstrukce povrchu vozovky a úprava nevyhovujícího připojovacího pruhu ve směru od Strakonic, uzavře obchvat na tři měsíce. Předpokládaný konec rekonstrukce je tak konec října letošního roku.

Co se týče ceny opravy, Ředitelství silnic a dálnic Jihočeského kraje má k dispozici prozatím pouze předpokládanou částku vycházející z projektu. Ta činí 199 650 000 korun včetně daně.

Kvůli rekonstrukci přeložky si řidiči zajedou desítky kilometrů

Sedmdesát tři kilometrů ze Strakonic do Českých Budějovic místo dosavadních padesáti sedmi? To bude od srpna na tři měsíce realita řidičů vozidel do šesti tun. Těm, co řídí těžší vozy, se cesta protáhne na devadesát jedna kilometrů. Na novou trasu do jihočeské metropole si motoristé budou muset na tři měsíce zvyknout.

Například Petra Hrbová ze Strakonic jezdí do Českých Budějovic poměrně často. „Radost z objížďky mít nebudu, ale obchvat opravit rozhodně potřebuje," zmínila. Na cestě stráví přibližně půl hodiny času navíc.

Podle Tomáše Voráčka z Ředitelství silnic a dálnic ale úplná uzavírka zkrátí dobu rekonstrukce.

Objízdné trasyObjízdná trasa pro vozidla nad 6 tun:
směr Písek Strakonice České Budějovice a opačně bude veden po trase
Písek - Strakonice I/20 a I/4
Strakonice - Vimperk I/4
Vimperk - Netolice II/145
Netolice - Češňovice II/145
Objízdná trasa pro vozidla do 6 tun:
Směr Strakonice - České Budějovice a opačně bude veden po trase
Strakonice - Volyně I/4
Volyně - Husinec II/144
Husinec - Netolice II/145
Netolice - Češňovice II/145