V letošním ročníku Divadelního Pikniku usiluje o přízeň poroty osmnáct souborů z celé republiky, Volyňští tentokrát chybějí.

Jedním z účastníků byl Slovanský tyátr Olomouc. Za něj promluvil člen souboru Adam Langer. „Představení už máme za sebou. Měli jsme sice drobný kiks, ale ohlasy jsou zatím dobré, v zákulisí jsou všichni také spokojení a užili jsme si to," sdělil bezprostřední dojmy.

Postup by je samozřejmě potěšil, je to přece jen prestižní přehlídka. Ale smysl v ní vidí mnohem širší. „Je to hodně o zkušenostech a o lidech, se kterými se tu potkáte. Osobně musím říci, že je to velice inspirativní prostředí," podotkl. Šli se pochopitelně podívat i na představení svých kolegů. „Už jsme viděli například Revizora," poznamenal Adam Langer.

Jak uvedla porotkyně Simona Bezoušková, Divadelní piknik je celostátní přehlídka, na kterou postupovaly soubory z těch krajských. Bylo jich letos sedmnáct a prošlo jimi 125 souborů. „Už tím je zaručená určitá kvalita," poznamenala. V tom je ale zároveň i obtížná pozice poroty. „Navíc má divadlo dnes mnoho různých podob. To všechno musí porota porovnat a vybrat pouhých pět na Jiráskův Hronov," doplnila.

Volyňský soubor Piki, který je spolupořadatelem, se tentokrát přehlídky nezúčastnil a zajišťuje ji jen organizačně. O dalších plánech řekl více jeho vedoucí Miloslav Pikolon. „Chtěli bychom se zúčastnit národní přehlídky seniorského divadla v Miletíně," naznačil. Pro tuto přehlídku je podstatné, aby herecký kolektiv byl nejméně z padesáti procent složen z osob starších 60 let. Dále Piki připravuje novou hru. Bude se jmenovat Takoví jsme my aneb Drbna.

Divadelní Piknik Volyně 2014, to je již třiadvacátý ročník celostátní přehlídky amatérského divadla a potřetí se koná ve Volyni. Nejprve byla pouze činoherní, pak přibyla i část hudební. Ve Volyni se hraje v sále Na Nové, v kině i v sokolovně. Díky místním středním školám je zajištěno ubytování i prostor pro semináře.

Přehlídka začala ve čtvrtek 8. května. Do neděle se na ní vystřídalo už deset souborů. Druhou částí bude pokračovat opět ve čtvrtek a v neděli se účastníci dovědí výsledek.

2. část přehlídkyČtvrtek 15. května
19.00 hodin – Divadlo Stodola Jiříkovice (Na Nové) režie: Ondřej Buchta. Ondřej Buchta: Nemrtvá nevěsta
21.15 hodin – Divadlo Prkno Veverská Bítýška (Na Nové) režie: Vít Jakubec. Petr Kolečko: Zakázané uvolnění
Pátek 16. května
10.00 hodin – AUREKO II Ostrava (Na Nové) režie: Zuzana Vobecká, Radim Kačmarský. Jean-Michel Ribes: Divadlo bez zvířat
14.00 hodin – Divadlo Ojebad Praha (kino) režie: Oskar Hulec. V. Jerofejev, O. Linhart, O. Hulec: Praha – Hronov zpáteční
18.00 a 21.00 hodin – Divadlo SoLiTEAter Praha ( Na Nové) režie: Libor Ulovec. John Patrick Shanley: Pochyby
18.00 a 21.00 hodin – TRIARIUS Česká Třebová (sokolovna) režie: Josef Jan Kopecký. Jan Procházka: Kočár do Vídně
Sobota 17. května
10.00 hodin – DS NA TAHU Červený Kostelec ( Na Nové) režie: Jana Jančíková. Petr Strnad: Srdeční záležitosti
14.00 hodin – DS NETRDLO Vyškov při MKS Vyškov ( Na Nové), režie: Alois Kummer. Slavomir Mrožek: Letní den
16.00 hodin – BURKECUP 2014 – soutěž (nejen) divadelních týmů
18.30 hodin – DS Jirásek Česká Lípa (Na Nové) režie: Václav Klapka. William Shakespeare, Václav Klapka: Jak se vám líbí
20.20 hodin – TRIARIUS Česká Třebová (sokolovna) režie: Josef Jan Kopecký. Jan Procházka: Kočár do Vídně
Neděle 18. května
10.00 hodin – HOST PŘEHLÍDKY – Geisslers Hofcomoedianten Kuks (Tvrz), režie: Petr Hašek (v případě špatného počasí Na Nové) R+J
12.30 hodin – Slavnostní zakončení a vyhlášení výsledků (Plovárna, při nepřízni počasí Na Nové)

Něco navíc

– Divadelní Piknik Volyně 2014, to není jen celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla, která se koná ve dnech 8. až 11. a 15. až 18. května.
– Kromě bohatého divadelního programu, který nabízí nejlepší inscenace letošní sezóny, jsou to i diskuse o představeních a soutěže (nejen) divadelních týmů BurkeCup a podobně.
– Neopakovatelná je i pikniková atmosféra slavnostního zakončení na místní plovárně.