„Je to mnohem těžší, než se zdá. Dřív jsem si možná párkrát zkusil zavřít oči, jenže to je můžete kdykoli otevřít,“ popisuje první dojmy jeden ze čtveřice – patnáctiletý Martin Bašta z 9. třídy Základní školy Poděbradova ve Strakonicích. Není to podle něj nic příjemného. „Nejhorší bylo, když jsem zavřel oči, úplně se mi začaly motat nohy a ztrácel jsem rovnováhu,“ pokračuje.

Součástí trasy, kterou žáci procházeli s páskou přes oči a bílou hůlkou v ruce, byl i přechod pro chodce poblíž strakonického hradu. „Tam to bylo hrozné, protože nemáte žádné záchytné body. Navíc jak jezdí kolem auta…,“ doplňuje Martin.

Pro dvanáctiletého Jiřího Slabého ze 7.M Základní školy Dukelská ve Strakonicích bylo při přecházení silnice nejtěžší najít, kde se chodník snižuje a zvyšuje. „Myslel jsem, že to bude snazší, ale je vážně těžké se orientovat poslepu,“ přiznává.

Akce s názvem Jak se chodí s bílou holí aneb Pojďte zkusit poznávat svět jinak proběhla v pondělí odpoledne v prostorách strakonického hradu. Podílel se na ní i českobudějovický Tyfloservis, o.p.s. „Obvykle takové akce neděláme, spíš pořádáme přednášky a zážitkové semináře pro zdravotní školy, aby sestřičky věděly, jak spolupracovat s nevidomým člověkem. V rámci propagace jsme však schopni udělat i zážitkový seminář pro děti, i když vlastně ani nejsou v naší působnosti. Máme pouze klienty starší patnácti let,“ vysvětluje vedoucí krajského střediska Tyfloservisu Hana Jiroušková.
Kromě možnosti vyzkoušet si být nevidomý bylo pro dětské zastupitele, pro které byla akce určena, připraveno promítání komentovaných filmů, které měli bez využití zraku poznávat. Také měli možnost prohlédnout si kamerovou lupu nebo optiku a vyzkoušet si bodové písmo či nácvik vlastnoručního podpisu.

Akce se uskutečnila v rámci projektu Bezbariérově nejen po památkách ve Strakonicích, do kterého se letos pustili zdejší dětští zastupitelé. „Cílem je přiblížit si život nevidomých a výstupem projektu, který by měl být na světě do konce školního roku, bude letáček, kde děti zmapují nejen kulturní a sportovní zařízení ve městě,“ uvedla vedoucí odboru školství a cestovního ruchu Městského úřadu ve Strakonicích Libuše Řeřábková.

Dětských zastupitelů je celkem dvacet jedna a jsou mezi nimi zástupci ze všech strakonických základních škol i víceletého gymnázia.

Co je Tyfloservis a Tyflokabinet?

Tyfloservis, o.p.s., krajské středisko České Budějovice poskytuje terénní či ambulantní služby na území celého Jihočeského kraje. Poskytuje též služby sociální rehabilitace nevidomých a slabozrakých, které zahrnují výuku nebo nácvik prostorové orientace a samostatného pohybu doma a ve svém okolí. Posláním Tyfloservisu je podpora integrace nevidomých a slabozrakých lidí do společnosti.

Tyflokabinet České Budějovice, o.p.s., poskytuje sociální služby a technickou pomoc zejména zrakově postiženým občanům z celého Jihočeského kraje. Poskytuje bezplatné odborné poradenství a konzultace při výběru kompenzačních pomůcek, realizuje základní a nadstavbové odborné kurzy obsluhy kompenzačních pomůcek či nabízí asistenci při pohybu občanů po celém Jihočeském kraji a pomoc při jednání na úřadech, nákupech nebo kulturních akcích.