Martin Gregora, primář dětského oddělení strakonické nemocnice.Zdroj: Deník/ Petr ŠkotkoJak byste popsal současné dětské oddělení? Kolik zde pracuje lékařů a sester a jaká je kapacita oddělení?
Současná podoba dětských oddělení v regionálních nemocnicích je úplně jiná než bývala před 30 lety, kdy jsem jako mladý lékař nastupoval. Tehdy šlo o uzavřená oddělení se čtyřmi desítkami lůžek (nepočítáme-li lůžka novorozenecká), kam návštěvy směly jen na určitá místa a ve vyhrazenou dobu. Průměrná ošetřovací doba byla zhruba týden. Během let oddělení zeštíhlela, počet lůžek je poloviční, průměrná ošetřovací doba jsou dva až tři dny , téměř všechny předškolní děti jsou hospitalizovány s jedním z rodičů a návštěvy přichází a odchází dle vlastní potřeby během celého dne. Průtok pacientů oddělením je stále velký, ale to, co nejvíce posílilo, je ambulantní segment. Každý den odpoledne a v noci je to jediné místo, kde rodiče vždy najdou dětského lékaře.Tak fungují prakticky všechna dětská oddělení v regionech, naše nevyjímaje. Snažíme se, aby děti na lůžku zůstávaly opravdu jen po tu nejnutnější dobu a aby měly možnost trvalého kontaktu s rodiči a příbuznými, aby prostředí, ve kterém z nutných důvodů jsou, co nejméně připomínalo nemocnici. Vše, chodby i pokoje, září barvami. Je tu herna, lékaři i sestry nosí barevné haleny, děti navštěvuje učitelka, která je zároveň i výtvarnicí na plný úvazek a děti tak mají permanentní "kroužek šikovných rukou". Dětské oddělení pravidelně navštěvuje zdravotní klaun a tradicí se staly i loutková představení pro děti, stejně jako velikonoční, mikulášské a vánoční nadílky. Většina pokojů má své koupelny a toalety. Rodiče mají kuchyňku, kde si mohou připravit třeba i esperesso Dolce Gusto. Naším heslem je "Baby friendly, family friendly". V tom, že tvář dětského oddělení je taková jaká je, nám pomáhají svými dary jednotlivci, nadační fondy a neziskové organizace. Za to jim patří převeliký dík.

Od kdy jste primářem a jak byste tuto etapu svého života zhodnotil?
Primářem dětského oddělení jsem čtyři roky. Je to jedna z tvůrčích etap života. Mám hodně plánů, některé jsme zrealizovali, některé ještě ne. Stali jsme se součástí sítě pracovišť které spolupracují s fakultní nemocnicí v Praze v Motole při výuce studentů, řešíme klinické studie. Máme kolektiv složený až na výjimku z mladých lékařek, které prochází složitým procesem přípravy k atestaci a zároveň chtějí mít svou rodinu a kupu dětí, takže si dovedete představit, že to přináší občasné personální problémy. Ačkoli je nás celkem deset, jsou situace, kdy horko těžko dáváme dohromady dost rukou na práci. Ale tak je to dnes i na jiných odděleních. Žen v medicíně přibývá, což je prima, ale přináší to i jistá úskalí.

Vraťme se k současné situaci ohledně vybavení. Čím vším se můžete pochlubit?
Kromě standardní výbavy oddělení provozujeme dětské ambulance všech odborností (nefrologie, alergologie, hematologie, endokrinologie a částečně i kardiologie). Denně máme k dispozici dětského neurologa, ORL lékaře, infekcionistu a očního specialistu. To dnes již není na všech dětských odděleních samozřejmostí. Děláme svá sonografická vyšetření (břicha, mozku, uzlin, štítné žlázy). Nyní s pomocí dárců usilujeme o zakoupení nového ultrazvukového přístroje. Máme příslib pana ředitele, že nemocnice ultrazvuk zakoupí. Část finančních prostředků věnují soukromí dárci, příslib máme i od nadace Kapka naděje a od města. Bude to velmi kvalitní přístroj, který před několika měsíci pořídila nemocnice České Budějovice na jejich pediatrické pracoviště. Budoucnost dětské medicíny je v rychlé a kvalitní diagnostice a sonografie jako neinvazivní a nebolestivé vyšetření je u dětí dnes neodmyslitelnou součástí vyšetřovacích a léčebných postupů.

Už nějakou dobu máte dvě nové postýlky pro pacienty ve věku od batolat po děti prvních tříd. Jak se osvědčily?
Tak předně nemáme jen dvě, ale osm těchto postýlek, které jsou pro děti od kojeneckého do raného školního věku. Svou kvalitou a parametry jsou to nejlepší postýlky na trhu celosvětově. A ještě je vyrábí česká firma! Zato, že se nám jimi rychle podařilo vybavit oddělení, vděčíme vyjma svému zřizovateli právě již zmíněným soukromým dárcům a nadacím.

Předsilvestrovské fotbalové utkání strakonických příznivců Slavie a Sparty vám přineslo 16 000 korun. Na co bodu určené a jaké plánujete další vybavení?
Fotbalisté nám věnovali výtěžek benefice již vloni . Veliký dík! Obnos bude příspěvkem na zakoupení ultrazvuku. Celý přístroj se sondami a s vybavením bude stát jistě přes milion korun a největší finanční zátěž zůstane na nemocnici samotné. Přesto každá částka, byť zdánlivě malá, vybraná z dobré lidské vůle, nás přibližuje k cíli. Každá koruna, která doputuje na účet dětského oddělení, poslouží beze zbytku dětem našeho regionu aby v nemoci strádaly co nejméně.