Důvodem je rekonstrukce školy, která ale kvůli koronaviru neskončí v závěru kalendářního roku. „Konkrétně jde o výtahovou šachtu,“ dodala Dana Šatrová. Ale výuka začne a bude se týkat dětí první, druhé a třetí třídy. „Jsme malotřídka, takže tuto možnost máme. O děti se bude starat pět pedagogů – tři učitelky a dvě vychovatelky, protože jsme využili možnosti otevřít i družinu,“ pokračovala Dana Šatrová.

Zahájení středeční výuky se týká 33 dětí. Do své školy by se měli všichni, tedy učitelé, vychovatelé, asistenti a děti vrátit nejpozději 1. března 2021.

Dobrý signál

Základní škola v Bavorově nezačala školní rok podle svých představ. Z důvodu pozitivních testů na koronavirus v učitelském sboru mohla začít výuku až 10. září. Už proto považuje ředitelka školy Jana Sedláčková nástup dětí do školy 18. listopadu za úspěch. „Stejně, jako jsem nepředpokládala, že půjdeme do školy 3. listopadu, tak jsem nečekala, že se tak stane před 20. listopadem,“ uvedla. Ve dvou třídách se bude učit 34 dětí, z toho 11 prvňáčků. Pečovat o ně budou dvě učitelky, jedna asistentka a čtyři vychovatelky. Nálada je podle Jany Sedláčkové mezi učiteli i rodiči velmi dobrá. „Distanční a on-line výuka funguje, ale osobní kontakt nenahradí. I když někdy je to také docela legrace.“

Ilustrační foto. Pátrací akce.
Policisté na Strakonicku dvakrát vyráželi k pokusu u sebevraždu. Přijeli včas

Základní škola JAK v Blatné funguje i jako krizové zařízení pro děti rodičů v IZS. Jak zahájí 18. listopadu výuku, probírala ředitelka školy Jana Krapsová se starostkou Kateřinou Malečkovou včera přímo ve škole. „Zatím máme v krizové rovině ve škole tři děti. Pokud tento stav zůstane, není problém zahájit 18. listopadu výuku. Ta by se týkala 70 dětí,“ uvedla Jana Krapsová. Děti by vyučovalo osm kantorů a další vychovatelé.

Podle mnoha pedagogů se ale mohou rodiče dopustit chyby. „Celkově si hodně rodičů myslí, že se mohou rozhodnout, zda děti do školy pošlou, nebo ne. V tomto případě už je přítomnost dětí povinná,“ shrnula názor ředitelka bavorovské školy Jana Sedláčková.

K uzavření škol ve druhé vlně koronaviru došlo 14. října. K návratu do škol mělo dojít 3. listopadu. V pátek 30. září prodloužila vláda nouzový stav do 20. listopadu.