Kdo se podíval z blízka, mohl vidět, že kolem poletovala trocha nervozity a očekávání. Stejně, jako když doma čekáte velkou návštěvu. Vlastně právem. Vždyť děti, které mají své doma v dětském domově, mohly svým kamarádům, spolužákům nebo učitelům představit své pokojíčky a místo, kde vyrůstají.

Jedním z průvodců po domově byla i čtrnáctiletá Erika, která bydlí v domově druhý rok a není tu poprvé. „Líbí se mi, že mohu dneska provádět hosty a kamarády. Většinou chodím já k nim domů,“ prozradila Erika, která bydlí ve společné bytové buňce s osmiletou Lucinkou.

Den otevřených dveří je už roky ve Volyni spojován s mezinárodní charitativní akcí Hnutí na vlastních nohou – Stonožka. Projekt, za jehož vznikem stojí Běla Gran Jensen - Češka žijící v Norsku, je založený na principu děti pomáhají dětem. Například děti z dětského domova vyrobí dekorace s velikonoční nebo jarní tématikou, na Dni otevřených dveří za ně návštěvníci dají dobrovolný příspěvek a peníze pak putují na konto Stonožky. Tam je rozdělí potřebným.

„Peníze jdou většinou na pomoc dětem v rozvojových zemích nebo dětem, jejichž domovy postihla válka. Jednou se kupovala za peníze i sanitka. Vždy se zpětně dovíme, co podpoříme,“ říká učitelka ze základní školy při dětské domově ve Volyni Jaroslava Soukupová.

Stonožkou žijí v dětském domově ve Volyni již 21. rokem a za tu dobu ji stačili dovést k dokonalosti. „Pozvánky, plakátky, výrobky. To všechno se snažíme zdokonalovat a každý rok přidávat něco nového. Úspěch mají například i tvořivé dílny, kde si mohli nejen návštěvníci letos uplést pomlázku, ozdobit kraslici nebo udrátkovat dekorace,“ doplnila Jaroslava Soukupová.

Do dětského domova se přišla se svým malým synem podívat také Markéta Hrubešová z Volyně. „Už se školou jsme sem chodili, tak jsme přišli zas. Podpořit děti a vyrobit si jeden za symbolů velikonoc - pomlázku,“ říká mladá maminka.

Podle ředitelky dětského domova Anežky Hosnedlové je Den otevřených dveří především akcí pro děti, bydlící v zařízení: „Mohou ukázat, v jakém zázemí žijí, jak tráví volný čas a jsou pyšné, že se tu hostům líbí a také, že mají zájem o jejich výrobky. Letos se za námi přijela podívat i samotná zakladatelka Hnutí na vlastních nohou Běla Gran Jensen,“ dodala Anežka Hosnedlová.

Dětský domov ve Volyni je v současné době domovem pro 45 dětí. Je to jeho plná kapacita.

Klára Alešová