Neuvěřitelnou sílu nabrala voda, která se valila ve čtvrtek 2. července Údolní ulicí v Táboře. Podemlela silnici pod asfaltem a o metr přesunula třítunovou stavební buňku. Následky čtvrteční průtrže se odstraňovaly v pátek dopoledne. Dělníci se pustili v Údolní ulici pustili do odstranění bahna, které se jim ve čtvrtek sesunulo do jámy pro rekonstrukci kanalizace. „Tipuji, že se nám do jámy sesunulo asi osm kubíků bláta. Minimálně na čtyřiadvacet hodin nás čištění zastaví v další ražbě,“ uvedl stavbyvedoucí Jan Kolibík.

Ulicí se nejezdilo až do 12. hodiny. Voda totiž podemlela silnici a hrozilo, že se asfalt pod tíhou aut prolomí. Technické služby proto okamžitě místa musely spravit.

Kromě Tábora si s vodou užily i Dolní Hrachovice, jimiž protéká Blanice. Úzký potok se asi o 1,5 metru vzedmul a v širokém pásu se prohnal zahradou manželů Křížových. „Povodí se o tok vůbec nestará, břehy jsou zarostlé, takže se zachytávají větve a ty pak brání průtoku. Když tu něco pokácíte, tak vás pokutují,“ zlobil se Pavel Kříž, který spolu s manželkou vymetal vodu z přízemí domu.

Povodí se brání, že není v jeho silách udržet kilometry břehů. „Jde o ohromné území, takže břehy ošetřujeme postupně,“ říká mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.