„Cílem akce je seznámit lidi z okresu Jindřichův Hradec a okolí s běžným leteckým provozem. Umožníme jim let na navijáku s větroněm, kdy se stanou jakoby pilotem na zkoušku. Ověří si, zda by se jim to případně nezalíbilo a nezkusí si udělat pilotní průkaz. Ať už na kluzák nebo na motorové letadlo. Je to v podstatě náborová akce,“ sdělil Jan Kocina, jeden z členů jindřichohradeckého aeroklubu. Ten má podle jeho slov mnohaletou tradici.

Lidé si zde mohli například prohlédnout větroně, motorová letadla, ale i stroj určený na výsadky parašutistů. Viděli také mnoho pilotů. „Lítal tu třeba Aleš Ferra mladší, který se zabývá akrobacií na soutěžní úrovni. Na létání se tu podílí tak deset pilotů,“ řekl Jan Kocina, který se v sobotu věnoval spíše organizačním věcem. Jinak se létáním živí.

„Jsem pilot u Českých aerolinií a létám po celém světě. Covidová situace mi umožňuje trávit více času v Jindřichově Hradci, odkud i pocházím. Tolik se nelétá, takže mohu tady pomoci. Jinak tahle doba mi přinesla poznání, že létání mě pořád baví, protože se létá méně. Člověk si to více užije,“ doplnil Jan Kocina.

Pro výcvik se podle něho rozhodne přibližně deset zájemců do roka. „Chceme lidem ukázat, že to není nic složitého, stát se pilotem. Začínat se může už ve čtrnácti letech. Na větroních to není až tak drahé. Někteří ale zjistí, že to je časově náročné a vzdají to,“ podotkl muž, který létá od roku 1985.