Tentokrát se konal v rámci celonárodní akce Zemědělství žije podporovanou Zemědělským svazem ČR. Akce se konala pod záštitou hejtmanky jihočeského kraje Ivany Stráské, Okresní agrární komory Písek Zemědělského svazu ČR a senátora Karla Kratochvíle.

Návštěvnost letošního ročníku byla, i přes velmi vysoké venkovní teploty, opravdu velká a předčila naše očekávání.

Do organizační práce se opět aktivně zapojili nejen učitelé odborných předmětů SZeŠ a pracovníci školního statku, ale i žáci.

V páteční bohaté části programu probíhala celá řada doprovodných aktivit.

Do popředí zájmu se dostal odborný seminář na téma Hospodaření s vodou v krajině. Ing. Miloslava Šatry a exkurze po realizovaných projektech Programu rozvoje venkova (PRV) v rámci areálu školního statku.

Chloubou je rekonstruovaná historická budova statku, kde vznikl konferenční sál a moderní sociální zázemí pro žáky SZeŠ i pro účastníky různých akcí, které se zde budou v budoucnu konat. Příchozí hosté měli jedinečnou příležitost nahlédnout zblízka i do objektů zemědělské prvovýroby, ale i do učeben žáků, kde vznikly nové prostory praktického vyučování.

Projížďka kočárem s koňským spřežením Zemského hřebčince Písek po areálu statku je již tradicí.

I letos bylo nádvoří statku propůjčeno výstavě zemědělských strojů. Hosty zaujaly nejen historické stroje, které stojí v muzeu školního statku, ale právě ty nejmodernější mechanizační pomocníci obchodních partnerů. O prezentaci své moderní techniky projevila zájem celá řada firem.

Novinkou letošního ročníku byla i prohlídka nově vybudované kořenové čističky odpadních vod.

Nedílnou součástí akce byly i letos velmi zajímavé výstavy a odborné poradny.

Zaujala odborná poradna práce se včelami, spojená s ochutnávkou medu.

Již tradičně velký zájem vzbudily ukázky prací se zvířaty. Ukázka práce s koňmi, předváděna převážně našimi žáky, probíhala letos na novém kolbišti s nejmodernějším povrchem a překážkami. Stříhání ovcí a ošetřování paznehtů skotu jsou již tradičně expozice, které jsou hojně navštěvovány.

Hosté se mohli seznámit s moderními pracovními postupy a technologiemi, které jsou používané v souladu s welfare zvířat.

Samozřejmou součástí Dne zemědělce a venkova byla prohlídka pavilonů drobnochovu, kde školní statek chová kolekci plemen králíků, ovcí, koz a drůbeže, včetně všech genových rezerv zvířat ČR.

Roztomilá mláďata budila pozornost nejen těch nejmenších hostů.

Tradičně byla v popředí ukázka plemen prasat. ŠS je chovatelem kolekce 12-ti plemen, což je v ČR rarita. Návštěvníci mohli zblízka vidět i velmi nevšední plemena. Největší zájem vzbuzovalo plemeno Kune kune pro svůj vzhled, ale i chovné kusy plemene Přeštické černostrakaté pro svoji velikost.

Pokud hosté projevili zájem, byl jim podán i odborný výklad. A zájem opravdu byl.

Aby však ukázka nebyla jen pro oči, byla i letos připravena ochutnávka grilovaného masa, tentokrát právě plemene Přeštické černostrakaté. Návštěvníci mohli tudíž toto plemeno vidět v živém i grilovaném stavu. Ochutnali jste?

Program pokračoval sobotní částí – prohlídkami jednotlivých pavilonů. Pokud měli hosté zájem, byla pro ně prohlídka komentovaná. Statek navštívily hlavně rodiny s malými dětmi. Děti jako malou pozornost dostaly v sobotu pexeso s fotografiemi zvířátek ze školního statku. Účast byla opravdu hojná.

Na školním statku SZeŠ Písek je vždy na co se podívat a návštěva je příjemným zážitkem pro malé i velké.

Tak nezapomeňte – školní statek pořádá nejen Den zemědělce a venkova v Doběšicích, ale i Dny otevřených dveří a Dny pro ZŠ a my vás všechny srdečně zveme!

Marie Procházková