Dnešek je velkým dnem pro kabinet Jiřího Rusnoka. Definitivně se dozví, zda získal či nezískal důvěru Sněmovny.
Jiří Rusnok si věří a odhaduje, že pro jeho kabinet bude hlasovat 97 poslanců. Doufá, že mu to bude stačit. Politologové mu ale takové šance nedávají.
Jiří Rusnok, někdejší ministr financí, průmyslu a obchodu, byl na post předsedy vlády dosazen prezidentem republiky Milošem Zemanem v červnu letošního roku.
V červenci byl ustanoven kabinet vlády, jehož vicepremiérem je neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer, který těsně před svým jmenováním díky sponzorům splatil několika milionové dluhy z předvolební prezidentské kampaně.
Doposud učinili ministři několik kroků. Například ministr dopravy Zdeněk Žák se postaral o odvolání představenstva Českých drah.
Ve své funkci v dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny skončil Tomáš Julínek. Podle Rusnoka za to může fakt, že si toto místo nárokuje vždy ministerstvo práce, takže byl zástupce resortu změněn v závislosti na změně ministra.
Odvolán byl i nový šéf Národního divadla Jan Burian, a to v den jeho nástupu do práce. Z divadla následně odešlo několik umělců. Ministr kultury Jiří Balvínu ale narazil a Jana Buriana musel vrátit zpět do funkce.
Na světlo se dostaly i platy úředníků. Neochotu úřadu zveřejnit údaje v minulosti kritizoval například Nadační fond proti korupci.
Současná vláda také odmítla podpořit změny druhého pilíře, které navrhl exministr Miroslav Kalousek. Možnost odejít z druhého důchodového pilíře, kterou Kalousek prosazoval, označil Rusnok za „rozfrcání státních financí." Rozhodovat bude nyní Parlament.


Politikům na Strakonicku jsme položili stejnou otázku: Podpořili byste kabinet Jiřího Rusnoka?

Josef Bláhovec, starosta Malenic za TOP 09: „Taková vláda podle mě nejde podpořit. Já tomu vlastně ani nerozumím, proč skončila celá vláda. Ta by měla pokračovat, byť třeba v jiném složení. Takhle vládu navrhl prezident, my ale přece máme parlamentní systém."

Václav Smeták, předseda OV KSČM Strakonice: „Jsem schopen podpořit kdejakou vládu, než tu co tam byla. Ale dvakrát velkou důvěru v tu Rusnokovu také nemám. Byl bych rád, kdyby nedělali velké změny a především zemi přivedli k novým volbám."

Josef Štrébl, zastupitel Strakonic za Volbu pro město: „Taková vláda by podle mě šla podpořit jedině, kdyby byla vidina předčasných voleb. Vždycky jsem byl pravicového smýšlení, ale to, co provádějí politici v poslední době, to už je trochu moc."

Eva Rabová, zastupitelka Strakonic za Slušnost a jistoty pro Strakonice: „Ne, nepodpořila bych ji v žádném případě. Taková vláda nevzešla z řádných voleb a pravděpodobně ani nezíská důvěru. Prezident by měl spíš pohovořit se silnými stranami v parlamentu a dát jim prostor."

Michal Polata, člen oblastní rady ODS Strakonice:Já osobně bych nechtěl podporovat vládu, kterou sestavil prezident jenom z lidí sobě blízkých. A po tom, co předvedli její členové jen po několika dnech, co jsou ve svých funkcích, už určitě ne."

Pavel Ounický, místostarosta Blatné za ČSSD: „Já bych vládu Jiřího Rusnoka podpořil. Myslím si a jsem o tom přesvědčen, že bude určitě lepší než ta minulá. Další variantou, ke které se můžeme dopracovat ale samozřejmě mohou být předčasné volby."