Někteří se neviděli 40 a více let. Nyní měli možnost potkat se na hranici katastrů. Obce Vacovice a Horosedly spolu vždy úzce spolupracovaly a obyvatelé se vzájemně navštěvovali.

V 60. letech se ale vesnice, ležící od sebe necelé dva kilometry, vzdálily na míle daleko. „Nové silnice byly budovány na opačné strany a stará polní cesta propojující obě obce pomalu zarostla," zavzpomínal starosta Vacovic Jiří Kabát.

S nápadem uspořádat akci Setkání na půli cesty, která se konala v sobotu 14. května na hranici katastrů, přišli členové obou sborů dobrovolných hasičů. „Před několika lety se začali kluci potkávat na hasičských soutěžích a zjistili, že žijí kousek od sebe a vůbec se neznají. Původní myšlenka opéct si vuřty na kopci mezi obcemi se natolik zalíbila, až přerostla v organizaci tohoto relativně velkého setkání," doplnil Jiří Kabát.

Radost ze znovusetkání měli především pamětníci. Jaroslav Scholek z Horosedel se zde po více než 60 letech potkal se svým spolužákem ze základní školy. „Tehdy chodili Vacovičtí do školy k nám do Horosedel. Pamatuji si na spoustu lumpáren, které jsme jako děti společně vyváděli," zmínil se.

Podle Jiřího Kabáta byla tato akce první vlaštovkou, která do budoucna předznamenává další spolupráci obou obcí.

Vzpomínali na lumpárny, které tropili před 60 lety

Prožili spolu mládí. Pak se ale kvůli různým okolnostem přestali stýkat a sešli se znovu až v sobotu 14. května. Po 60 letech.

Karel Peleška žije už dlouhá léta v Blatné, ale pochází z Vacovic. „Do první třídy jsme chodili přes kopec do sousedních Horosedel. Moc dobře si pamatuji všechny ty lumpárny, co jsme jako kluci vyváděli," zavzpomínal.

Právě ve škole v Horosedlech potkal Františka Škopka, se kterým chodil do první třídy. „Vacovičtí k nám chodili jen do první třídy. Pak jim postavili vlastní školu a od té doby jsme se s Karlem neviděli. Je skvělé se po tak dlouhých letech potkat," řekl s úsměvem.

Klukoviny, které prováděli, podle jejich slov občas přidělali rodičům spoustu starostí. „Jednou jsme s mým bratrancem opleskali horosedelskou kapličku od základů až po střechu blátem. A to tak nekřesťansky, že ji potom naši tatínkové museli celou znovu nabílit," pochlubil se Karel Peleška. K tomu František Škopek doplnil: „Nejlepší na tom bylo, že ´kouř´ ve škole jsme dostali my z Horosedel, protože si nejprve mysleli, že to byla naše práce."

V podobném duchu se nesla velká část rozhovorů probíhajících mezi pamětníky, kteří se setkali na hranicích katastrů obou obcí.

Celá akce měla ale ještě jedno poselství. Na znamení setkání vypouštěli účastníci 50 balonků naplněných heliem a popsaných různými vzkazy. Podle slov starosty Vacovic Jiřího Kabáta bylo hlavním důvodem ukázat, že když je vůle, je možné oživit i staré a zaprášené vztahy.