Partičkou, které se na cesty vydala již potřetí, byli manželé Otík a Magda Michálkovi se svými neteřemi Danielkou, Pavlínkou a Luckou. „Jedeme Mlynářskou trasu, má dvacet kilometrů. Na tento výlet na kole se těšíme celý rok. Jen s námi nemůže ještě nejmladší Kamilka, které je teprve šest, ta by to ještě nezvládla,“ vysvětluje Magda Michálková.

Rodinka je z Vodňan a skupinka děvčat s sebou na cyklotoulky vždy bere nějakého chlapa, jako servismana. „Dnes je to můj manžel. Ještě jsme ani neodstartovali a už nandával spadlý řetěz,“ komentuje se smíchem Magda.

Loni si holky na cesty kolem Vodňan vzaly dědu, který pomocí klacíku s přehledem spravil i přehazovačku. „Naštěstí to bylo před cílem a už se to dalo dojet,“ vzpomínají na zážitek.

Cílem všech cyklistů byl areál Blanice ve Vodňanech, kde je čekala odměna v podobě nápoje a reflexního pásku s logem akce. Na trase jezdci sbírali na kontrolních stanovištích razítka a mohli také navštívit zajímavá místa jako je mohyla Jana Žižky v Sudoměři nebo bylinková zahrada u Domu sv. Linharta v Chelčicích. Na nejkratší, takzvané dětské trase, byl připravený hlavně program pro nejmenší. Mohli se podívat na mlýnky na náhonu, nebo ryby v areálu školního pokusnictví.

Na kole okolo Vodňan vyjeli sportovci z města i okolí už počtvrté. „Začalo to nultým ročníkem k příležitosti otevření nové cyklostezky. Další ročník se trochu pozměnil. Ale jde o to společně si zasportovat a poznávat krásy okolí,“ uvedla za pořadatele, Městské kulturní středisko, Lucie Hanžlová.

Že je o akci zájem potvrzuje i to, že na ni po vlastní ose přijel například cyklista až z Prachatic. Po svých přišly i dvě ženy z Protivína, které se po krátké trase vydaly poznávat krásy v okolí Vodňan.

Lukáš Strnad