Přibývající počet dopravních nehod, v němž roli sehráli opilí cyklisté, přiměl policisty ke zvýšeným kontrolám právě cyklistů. Strakonický deník o tom informovala mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková. „Policisté se zaměří na cyklisty, a to nejen na dodržování pravidel, na povinné vybavení jízdního kola, ale především na požívání alkoholických nápojů," podotkla.

Zatím poslední nehodu cyklisty pod vlivem alkoholu řešili policisté 4. května v Blatné. „Jednalo se o havárii cyklisty, který na kole vjel na litinový kanál uprostřed komunikace a protože se plně nevěnoval řízení jízdního kola, přepadl přes řídítka a upadl hlavou na komunikaci. Muž utrpěl lehké zranění v obličeji. Dechová zkouška prokázala přes dvě promile alkoholu v dechu," popsala.

Podobných nehod bylo od začátku roku šest. V pěti případech došlo ke zranění, v jednom případě musel být cyklista hospitalizován v nemocnici.

Že na kolo někdy sedne i po tom, co pil, přiznává Martin Bocek (26) ze Strakonicka. „Není to pravidlo. Ale hlavně v letních měsících si na kole sjedu na pivo na terasu. Vracím se ale po cyklostezce, takže provoz nijak neohrožuji," myslí si. To je ale omyl.

I cyklostezka je totiž druh pozemní komunikace a i na ní se tak vztahují stejná pravidla jako na silnici. U opilých cyklistů se navíc významně zvyšuje riziko, že havarují a ohrožují tak své zdraví a mnohdy i život.