Rok 2014 je za námi. Co všechno nám přinesl? Pojďte si ho s námi zrekapitulovat.

Říjen

Ve dnech 10. a 11. října se uskutečnily komunální volby také na Strakonicku. Přinesly řadu překvapení.

Ve Strakonicích ve vítězství své strany Břetislav Hrdlička v těchto komunálních volbách věřil. Že ale bude tak výrazné a ohromující, to nečekal. Strakonická Veřejnost získala v komunálních volbách 43 941 hlasů a věřilo jí 28,94 procenta voličů.

Ve Vodňanech rozhodoval o budoucí koalici v zastupitelstvu jeden hlas. Nadpoloviční většinu zastupitelů nakonec Václav Heřman, někdejší vodňanský starosta a lídr vítězné strany Město a venkov, dohromady dal.

V Blatné se uskutečnilo povolební vyjednávání mezi vítězi komunálních voleb hnutím ROVNOST a možnými koaličními partnery.
Vedení radnice ve Volyni zůstalo takřka stejné. Vítězná strana Volyně v dolyně, která získala čtyři křesla v patnáctičlenném zastupitelstvu, podpořila dosavadního starostu Václava Valhodu.

Listopad

Je jí 18 let a emoce, které prožívá, se jí zračí pouze ve tváři. V pondělí 10. listopadu v nich převládala radost nad dárkem, který získala díky Kabelkovému veletrhu Deníku notebook na psaní básniček.

Nikola Talafousová (18) z Cehnic trpí těžkou poruchou metabolismu. Přitom ve čtyřech letech byla zdravou holčičkou s jedinou starostí s kým si bude hrát. Po 14 letech je z ní dívka, kterou postihl krutý osud. Hýbe pouze pravou rukou a po mnoha letech se jí vrátila ohebnost i do ruky levé, to díky pletení gumičkových náramků. Pohybuje se na elektrickém vozíku, bez odsávačky slin a hlenů se neobejde. Stejně tak bez celodenní péče své matky Olgy Rotové. Ale Nikola je bojovnice, když už jí při všem trápení zůstal zdravý rozum, trénuje ho. Píše básně. O všem, co vidí kolem sebe, o stýskání, o měsíčním třpytu, o obloze, o podzimních dnech nebo o tmě. Teď bude moci v tomto koníčku pokračovat pomocí počítače. Ten získala díky Kabelkovému veletrhu Deníku a těm, kteří se do něj zapojili.

Prosinec

Ze strakonické radnice zazněla další palba do řad šéfů městských organizací. Radní ve středu 3. prosince odvolali šéfa Městského ústavu sociálních služeb Strakonice (MěÚSS) Karla Sekničku.

Místostarostka Helena Brejchová (Strakonická Veřejnost) ke slovům, že situaci v domovech pro seniory, pečovatelském domě a azylovém domě sledovala pečlivě šest let a že je podle ní Městský ústav sociálních služeb v rozkladu, nechtěla ani po týdnu už dodávat vůbec nic.
Nebylo to ani týden od okamžiku, kdy ve své funkci skončila ředitelka Městského kulturního střediska Eva Dresslerová. Vystřídal ji tehdy zastupitel František Christelbauer (Strakonická Veřejnost), který povede kulturu nejdéle do června 2015. Dva týdny zpátky poslali radní do MěKS na kontrolu právě Františka Christelbauera ještě s Josefem Moučkou (ANO). Několik dnů poté Eva Dresslerová nabídla svoji rezignaci.