Předchozí
1 z 13
Další

Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje

Martin KubaMartin KubaZdroj: Archiv

První kolo prezidentských voleb dopadlo podle mých předpokladů. Čekal jsem těsný výsledek a postupují kandidáti, u kterých jsem to odhadoval. Odstup Danuše Nerudové jsem čekal menší, ale její volební preference se v poslední době snižovaly. Před volbami vláda vyjádřila podporu Petru Pavlovi, Danuši Nerudové a Pavlu Fischerovi. Bylo to stanovisko pětikoalice. Myslím si, že teď, když Petr Pavel stojí proti Andreji Babišovi, je poměrně jasné, že by ta podpora měla směřovat za generálem Petrem Pavlem. ODS by se tak měla chovat a myslím si, že ODS v jižních Čechách se tak chovat bude.

Jiří Zimola, starosta Nové Bystřice, bývalý poslanec a hejtman

Jiří Zimola (51), politik, pedagog, historik, bývalý poslanec a hejtman Jihočeského kraje, starosta Nové BystřiceJiří Zimola (51), politik, pedagog, historik, bývalý poslanec a hejtman Jihočeského kraje, starosta Nové BystřiceZdroj: Deník/ Redakce

Myslím, že jsou to očekávané výsledky. Uvidíme, co se stane v druhém kole, tento výsledek jsme ale všichni předpokládali. Smutné na tom je, kam jsme se třicet let po sametové revoluci dostali, že vlastně volíme ze dvou komunistických kádrů. Jednoho, který byl kádrem v oblasti zahraničního obchodu, a druhého, který byl kádrem v Československé lidové armádě. Z toho jediného jsem smutný, že jsme se za třicet let nedokázali poučit. Koho budu volit v druhém kole, neprozradím. Vymohli jsme si privilegium tajné volby a rozhodně nechci svými názory kohokoliv ovlivňovat, ať se lidé rozhodnou sami.

Jiří Svoboda, českobudějovický zastupitel, bývalý primátor

Jiří Svoboda (ANO 2011).Jiří Svoboda (ANO 2011).Zdroj: Se svolením hnutí ANO

Výsledek je vyrovnaný, což je oproti předpokladům docela překvapení, protože byl favorizován Petr Pavel. Řekl bych, že prognózy se úplně netrefily. Překvapila mě vysoká volební účast. Při volbách se vyburcovaly oba tábory hlavních kandidátů. Vyloženým propadákem je Danuše Nerudová, myslel jsem, že bude mít víc hlasů. Byl jsem volit v prvním kole a volit půjdu zase. Je dobře, že se kampaň vedla docela korektně. Nevzpomenu si, že by něco bylo vyloženě podpásovkou.

Marek Slabý, ředitel jihočeské záchranky, senátor za obvod Tábor

Marek Slabý (57), lékař, ředitel jihočeské záchranky, senátor za obvod TáborMarek Slabý (57), lékař, ředitel jihočeské záchranky, senátor za obvod TáborZdroj: Deník/ Redakce

Je to očekáváný výsledek, mnoho lidí asi překvapilo, že je tak vyrovnaný v obou pozicích. Upřímně jsem očekával, že více hlasů dostane i Danuše Nerudová, také jsem doufal, že mnohem více hlasů dostane senátor Pavel Fischer. Nicméně se nekonalo žádné veliké překvapení a spíše jsem zvědavý na to druhé kolo. Velmi pravděpodobně budu hlasovat pro pana generála Petra Pavla.

Bohumil Jiroušek, rektor Jihočeské univerzity

Bohumil Jiroušek (50), český historik, profesor, rektor Jihočeské univerzity v Českých BudějovicíchBohumil Jiroušek (50), český historik, profesor, rektor Jihočeské univerzity v Českých BudějovicíchZdroj: Deník/ Redakce

Výsledky na prvních dvou místech jsou dost vyrovnané, nicméně Petr Pavel docílil opravdu obdivuhodného výsledku. Pokud ho podpoří i voliči Danuše Nerudové a dalších liberálně-demokratických kandidátů, tak lze predikovat výsledky druhého kola. Oceňuji proto i přístup Danuše Nerudové, její bezprostřední prohlášení o podpoře Petra Pavla v druhém kole volby.

David Šťastný, starosta Sokola Hluboká nad Vltavou, radní města Hluboká

David Šťastný.David Šťastný.Zdroj: Foto poskytl: David Šťastný

Nelíbí se mi, že prezidentská volba rozděluje společnost. Ztrácí se respekt k výsledkům demokratických voleb i k názorům druhých. Myslím si, že by bylo správné, aby prezidenta zase volili poslanci. Byl by to menší mediální cirkus a větší odpovědnost politických stran. Takzvaní nezávislí kandidáti jsou nepředvídatelní. Buď je tahají za nitky sponzoři nebo jsou to oligarchové, kteří k rozvíjení byznysu potřebují politickou moc. Přitom prezident bude mít důležité slovo. Přál bych si, aby preferoval mírové řešení na Ukrajině a měl schopnost nekývat na vše, co přichází z Bruselu ze strany Evropské unie.

Jan Štifter, jihočeský novinář a spisovatel

Jan Štifter (38), jihočeský novinář a spisovatelJan Štifter (38), jihočeský novinář a spisovatelZdroj: Deník/ Redakce

Výsledek nepřekvapil, a je to vlastně dobře. Stojí teď proti sobě silní kandidáti, z toho jeden symbolizuje demokratické směřování republiky a druhý určitý rozklad hodnot, privatizaci státu a uzurpování moci. V tuhle chvíli nepochybuji, že po dlouhých deseti letech temnoty nad Pražským hradem začíná svítat.

Teodor Buzu, akademický malíř moldavského původu

Teodor Buzu (62), akademický malíř moldavského původu, TáborTeodor Buzu (62), akademický malíř moldavského původu, TáborZdroj: Deník/ Redakce

Pro mne osobně se slovo prezident pojí s pojmy důstojnost, vlastenectví, naděje. Poslední léta to chybělo. Jsem rád, že díky Petru Pavlovi svítá na lepší časy. Národ si to zasluhuje. Hlavu vzhůru.

Karel Daňhel, emeritní ředitel Divadla Oskara Nedbala v Táboře

Karel Daňhel (76), divadelník, hudebník, emeritní ředitel Divadla Oskara Nedbala v TábořeKarel Daňhel (76), divadelník, hudebník, emeritní ředitel Divadla Oskara Nedbala v TábořeZdroj: Deník/ Redakce

Nejsem nadšen, ani zklamán. Výsledky jsou velmi vyrovnané. Myslím, že i ve druhém kole získají kandidáti těsné pořadí, je to velmi ošemetné a nepředvídatelné, která strana získá převahu. Volit jsem byl a půjdu znovu, ale komu dám hlas, neprozradím. Překvapilo mě pouze to, že pro pana Babiše hlasovala drtivá většina venkova, pan Pavel zase získal podporu díky Praze, Středočeskému kraji a jednomu ze severočeských krajů.

Josef Kalbáč, bývalý senátor a poradce prezidenta Václava Klause

Josef Kalbáč (82), politik, bývalý senátor a poradce prezidenta Václava KlauseJosef Kalbáč (82), politik, bývalý senátor a poradce prezidenta Václava KlauseZdroj: Deník/ Redakce

Vcelku jsem tyto výsledky očekával, protože jsem pečlivě sledoval průběh kampaně. Prognózy se úplně nesešly, očekával jsem více procent pro paní profesorku Nerudovou. Velmi se propadl vůči průzkumům také pan Bašta. Potěšilo mě, že se zvýšila volební účast, čekal jsem ale i více, až osmdesát procent, jelikož lidé volali po přímé volbě. Třetina voličů přesto nebyla u voleb.

Aleš Trdla, hudební producent, České Budějovice


Aleš Trdla, producent a promotérAleš Trdla, producent a promotérZdroj: Deník / Kamila Dufková

Tyto volby mě velmi zklamaly, a to už tím, že to nebyla rovná soutěž pro všechny. Například Karel Diviš byl nejprve vyřazen… Televize pak rozdělily kandidáty na dvě skupiny, jako kdyby někteří kandidáti byli privilegovaní a druzí byli pokradmu označeni za outsidery. V tomto kontextu považuji volby za trochu zmanipulované. Rozhodně jsem nevolil nikoho ze "svaté trojice" a v této souvislosti poprvé v životě uvažuji o tom, že nepůjdu volit, že se druhého kola prezidentských voleb nezúčastním.

David Jan Žák, učitel, spisovatel


Básník, prozaik a výtvarník  David Žák je zároveň pedagogem.Básník, prozaik a výtvarník David Žák je zároveň pedagogem.Zdroj: Deník/ Jaroslav Sýbek

Očekával jsem, že takto první kolo dopadne a volit do druhého kola jdu určitě. Už nechci mít za hlavu státu muže, který nectí ústavu, chci tam mít člověka, který bude reprezentovat naši republiku se ctí a nebude lhát. A vítěz prvního kola mě jasně přesvědčil, že takovým mužem je.

Marie Paukejová, bývalá českobudějovická zastupitelka


Marie Paukejová.Marie Paukejová.Zdroj: Deník/ Edwin Otta

Do druhého kola určitě půjdu volit. Já chodím volit, i když se mi někdy ten kandidát tak úplně nezamlouvá. Ve druhém kole budu volit Andreje Babiše, i když to není můj ideální kandidát. Nicméně nechci na Hradě člověka, který poslouchá rozkazy a je vládním kandidátem. Ohledně výsledku voleb není pro mě překvapením, že Praha a střední Čechy volí úplně jinak než zbytek republiky. Oceňuji vysokou účast. Já jsem byla jako člen komise v okrsku na sídlišti v Českých Budějovicích, kde byla účast 89 %.