Hlavní motivace, proč se oba jmenovaní, kteří jsou hráči a na chodu mužstva se stále podílejí také organizačně, rozhodli jít do tohoto projektu, je zřejmá. „Chyběl tady fotbal. A s tím se smířit, to pro nás jako odchovance bylo zvláštní," popsal Stanislav Šíp.

Naráží tím na fakt, že dospělý tým SK Strakonice 1908 se stal před sezonou 2011/2012 farmou českobudějovického Dynama a po dvou letech spolupráce hrálo mužstvo své zápasy v jihočeské metropoli. Tedy nikoliv doma na Křemelce.

Složit tým byla podle Tomáše Kostky, který byl iniciátorem obnovy dospělého fotbalu, práce několika měsíců. „Oslovili jsme zhruba osmdesát jmen, ze kterých vykrystalizoval dvacetičlenný stabilní kádr nadšenců, spoluzakladatelů. Nebylo to ze dne na den, bylo to dlouhodobé," přiblížil.

Mužstvo stojí především na partě zkušených fotbalistů, kteří jdou za stejným cílem – vrátit strakonický fotbal tam, kam patří. Tedy do vyšší soutěže. Strakonice hrávaly pravidelně divizi, nakoukly ale i do ČFL, třetí nejvyšší soutěže.

„Snažíme se tým omlazovat, zkvalitňovat. Zlepšil se celkově přístup k zápasům i k tréninkům. Celkově i vnímání dospělého fotbalu ve městě, můžeme se spolehnout, že na domácí zápasy přijdou dvě stovky lidí. Také to je jeden z motorů, proč jsme dospělý fotbal zakládali a proč ho chceme udržet," zdůraznil Tomáš Kostka.

Stanislav Šíp k tomu ještě dodal: „Změnil se i pohled klubu na nás. Když jsme před lety tým přihlásili do IV. třídy, moc se tady na to netvářili… A s dorostem byla nulová spolupráce. Teď se však celkově spolupráce zlepšuje."

A co myšlenka vyhrát I. B třídu a počtvrté v řadě postoupit? Jak reálná je? „Je to v silách strakonického fotbalu. Ale můžeme si to říct a realita bude úplně jiná… Ani nevím, jestli chceme postoupit. Chceme být na špici tabulky a vize je taková, že když se postup nepodaří v této sezoně, bude to cíl do dalšího ročníku," nastínil Kostka.

Vrátit na Křemelku mužský fotbal se podařilo. Vše zatím funguje. Jaký je tedy sen do budoucna? „Máme sen, aby třeba za dva roky už pět současných dorostenců hrálo v základní sestavě mužů. Naší vizí je, aby tady hráli kluci, kteří k tomu mají vztah a budou hrát za klub tak, aby na ně chodili diváci," přiblížil Stanislav Šíp.

Poznamenal, že vzhledem k historii by měly Strakonice hrát vyšší soutěž než aktuálně jiné kluby v okolí – Osek a Katovice krajský přebor. Takže divizi. „To je ale hodně daleko," dodal.

Tomáš Kostka k tomu ještě zmínil, že změnit by se musela celková koncepce mládeže v republice. Strakonický fotbal momentálně nedosáhne na střediska a centra mládeže. „Tudíž se nemůžeme odrazit k vyšším patrům v mužských soutěžích," vysvětlil. „Budeme tedy hrát, na co máme a dál chceme lákat diváky."

Jasno mají „otcové" znovuobnovené mužské složky i v tom, že chtějí stavět na místních fotbalistech a tedy na klubismu.