To, s čím už mnozí ani nepočítali, se stalo. V pondělí 20. ledna se Strakonicko probudilo do bílého rána. Meteorologové z Kocelovic na Blatensku naměřili na své stanici půl centimetru sněhu. Je to podruhé za tuto zimu, co sníh napadl. Poprvé sněžilo 13. listopadu, kdy napadlo 9 cm.

I taková nám byla zima: Prosinec 1996 - 24,4 °C, Leden 1985 - 25 °C, Rok 2006 31 cm sněhu, Rok 2013 31 cm sněhu

Podle meteorologa Jiřího Choury z Kocelovic je to se srážkami žalostné. Měření v současné době ukazují na vlhkost půdy 43 procent v 25 centimetrech. V pětasedmdesáti centimetrech je pak vlhkosti pouze 20 až 21 procent.

„V tuto chvíli je situace ještě horší než v loňském roce. Srážek je málo a teploty jsou nadprůměrné. Pokud bude tato tendence pokračovat, bude letos ještě méně vody než loni,“ říká Jiří Choura, který sám pamatuje zimy, kdy jako děti lyžovaly na oranici a bylo kolem půl metru sněhu. V posledních letech však srážek i sněhových ubývá.

I když na silnicích v okrese leželo jen kolem centimetru sněhu, silničáři vyslali do terénu kolem dvaceti vozů. Technika vyjížděla už kolem půl třetí v noci. Sypalo se jak solí, tak inertním posypem. Sníh namrzal a místy byly vozovky zledovatělé. Zimní údržba ale probíhala bez problému.

Pozor by si ale řidiči rozhodně měli dát na silnicích v následujících dnech. Jak uvedl českobudějovický meteorolog Jaroslav Hintermuller, čeká nás inverzní počasí s namrzajícími mlhami. „Se sněhem podle předpovědí v následujících dnech nepočítáme. Do konce týdne se na radarech neobjevuje,“ dodává meteorolog s tím, že v pondělí 20. ledna byla sněhová nadílka na Strakonicku nejslabší z celého kraje.

Když se v záznamech meteorologů podíváme do historie, pořádná sněhová nadílka, kdy bylo kolem třiceti čísel sněhu, byla naposledy v roce 2013. Sníh tehdy vydržel až do března, kdy ho bylo ještě 10 cm. Podobně sněhu bylo také v roce 2006. O tom, že abnormálně vysoké jsou i teploty, svědčí další záznamy, ze kterých se dočteme, že v prosinci roku 1996 ukazoval teploměr i 24, 4 °C pod nulou a v lednu roku 1985 i 25 °C pod nulou. „Sám si pamatuji časy, kdy jsme jako děti v listopadu obuly brusle a sundávaly je až v březnu. Dnes, když si chcete jít zabruslit, nezbývá než navštívit zimní stadion,“ poukazuje na změny teplot meteorolog Jiří Choura.