Petra Kurschová ze Strakonic byla účastnicí oslav 30. výročí listopadových událostí, které se v neděli 17. listopadu konaly na Velkém náměstí ve Strakonicích. „Jsem zklamaná. Málo lidí, chybí spontánnost. Tohle nejsou oslavy tak významného výročí, jakým pád komunismu před třiceti lety byl,“ řekla.

Proč má žena, která byla v roce 1989 v šesté třídě ZŠ Krále Jiřího z Poděbrad, takový názor? „Dobře si pamatuji na tu atmosféru. Ředitel zakázal nosit trikoloru, a tak někteří učitelé nosili v náprsní kapsičce fixy v barvě trikolory. Cítili jsme velké nadšení a nadechnutí. A i když jsme nerozuměli politické situaci, tak bylo znát zvláštní klima,“ zavzpomínala na události před 30 lety.

Protože příbuzní jejích rodičů v roce 1968 emigrovali, všichni se těšili, že se brzy uvidí. „Ale pořád se o tom nesmělo mluvit. Bylo to takové zvláštně radostné,“ dodala.

Právě kvůli těmto pocitům a vzpomínkám šla na nedělní oslavy na Velkém náměstí. „Sdílená radost je lepší než jen být doma. Škoda, že to tak úplně nevyšlo,“ dodala Petra Kurschová.