Už loni na podzim Fotbalová asociace ČR (FAČR) rozhodla o nezveřejňování výsledků mládeže, především přípravek. Svůj verdikt opřela o správný rozvoj dětí tak, aby byl na prvním místě jejich vývoj a ne touha rodičů a trenérů po co nejlepším výsledku a umístění. „Výsledek je sice stále důležitý, ale mnohem důležitější je cesta k výsledku a zlepšení," argumentuje FAČR.

Výkonný výbor Okresního fotbalového svazu Strakonice (VV OFS) se postavil proti. „Podali jsme protest a donutili FAČR, že my výsledky zveřejňovat budeme. Nevím, jak to bude s novinami, ale na webových stránkách svazu bude kompletní servis výsledky i střelci," uvedl včera místopředseda VV OFS Jiří Iral.

Ne všechny kluby ale považují původní rozhodnutí FAČR za podivné a podporují ho. Patří k nim i TJ Blatná. Předseda jednoty Michal Vanduch plně stojí za FAČR. „Nechceme, aby se takhle malí fotbalisté učili hnát za výsledkem a machrovat, že někoho porazili 20:0. Naším cílem je vést malé hráče k většímu umění a k přirozenému postupu do vyšší třídy. Pokud ale aktiv, který jistě brzy bude, rozhodne o celkovém zveřejňování, budeme ho respektovat. Zatím si ale stojíme za naším stanoviskem," dodal Michal Vanduch.

V této sezoně hraje 14 týmů v kategorii starší přípravka a 12 v kategorii mladší.

Souhlasíte s názorem fotbalové asociace?

Drtivá většina je pro zachování zveřejňování tabulek a výsledků

V letošním fotbalovém ročníku hraje na Strakonicku v kategorii starších přípravek 14 týmů (ST), v kategorii mladších 12 týmů (ML). Zeptali jsme se zástupců klubů, zda podporují stanovisko Fotbalové asociace ČR (FAČR) nezveřejňovat výsledky utkání a tabulky.

TJ Otavan Štěkeň, sekretář Roman Jungvirt (ST): „V zásadě ano, i když naši kluci jsou na čele, takže nám to nevadí. Ale týmy, které jsou na konci, se asi musejí cítit nepříjemně. Kdybychom byli na jejich místě a pohrávali 0:20, také by nám to vadilo."

TJ Dražejov, předseda Karel Boublík (ST, ML): „Osobně jsem proti. Fotbal se přece hraje na góly a každý, i malý kluk, se rád podívá do tabulky. Dělám do fotbalu 40 let, ale tohle mohl vymyslet jen trouba."

TJ Sokol Sedlice, sekretář Miroslav Škarvada, Sedlice (ST, ML společně s Doubravicí): „Mohu mluvit i za Doubravici a je to hloupost. Ti kluci se rádi najdou v novinách a přečtou si svoje jméno. Nepříznivý výsledek není důvod k takovému opatření."

FK Junior Strakonice, trenér mladší přípravky Tomáš Kostka (ST, ML): „Podle mého názoru takové opatření být nemusí. Děti takové věci neřeší dlouho a za pár minut už na zápas, i když třeba prohrají vysoko, nemyslí."

TJ Sokol Bavorov, předseda Vladimír Kašpar (ST): „Názor FAČR vnímáme negativně. Proto se fotbal hraje, aby byly známé výsledky a střelci. Jde i o propagaci mládežnického fotbalu."

SK Slavoj Volyně, sekretář Zdeněk Raba (ST, ML): „Jsem proti, výsledky a tabulky do novin patří. Pamatuji si jako kluk, že mne bavilo číst, kdo kolik vyhrál a kdo dal góly. A úplně nejvíc, když jsem dal gól i já."

Sokol Střelské Hoštice, sekretář Petr Janoch (ST, ML společně s Katovicemi): „Jsem jednoznačně proti takovému rozhodnutí. Děti i rodiče si tyhle věci chtějí přečíst góly i střelce. A to, že někdo prohraje obrovským rozdílem, k tomu patří.

TJ Blatná, předseda Michal Vanduch (ST, ML): „I když u nás nešlo o jednotný názor, rozhodli jsme se FAČR podpořit. Děti se mají naučit hrát fotbal, najít vlastní cestu a ne se hnát za výsledky. Trenéři musejí s nimi mluvit o hře, co se povedlo a co ne. Neřešit počet branek. tahle metoda funguje v mnoha světových týmech."

SK Otava Katovice, sekretář Miroslav Kolářík (ST, ML společně se Stř. Hošticemi): „Tragédie a jsme jednoznačně proti takovému rozhodnutí. Pro děti je nutná soutěživost a takový postoj jim ji bere."

FK Chelčice, předseda Petr Novák (ST, ML): „Popravdě řečeno, nemám osobně problém ani s jednou variantou. Ani jsme tuhle věc zatím neřešili."

FC Volenice 2013, předseda Robert Beneš (ML): „Považuji to za jednu velkou hloupost."

FC Westra Sousedovice, předseda Lubomír Věneček (ST): „Nesouhlasím s názorem FAČR. Děti tím ztratí pocit soutěživosti."

TJ Osek, trenér přípravky Jiří Chaluš (ML): „Jsem, pro zveřejnění výsledků a střelců, ale ne tabulek. Děti se pak trápí tím, když jsou na nějakém špatném místě. Měly by se učit hrát fotbal a mít chuť dávat branky."

Sokol Bělčice, sekretář Jiří zamrazil (ST): „Bereme to na vědomí, ale považuji takový přístup za hloupost. Děti chtějí vědět tabulky a jak se daří druhým. Ti první mají radost, ti poslední zase motivaci. Jsem jednoznačně pro zveřejňování."

FK Vodňany, předseda Karel Handšuch (ST, ML): „Zrovna jsme tuhle záležitost probírali na svazu a můj názore je nezveřejňovat především tabulky. Kvůli umístění hraje jen pár dětí a zbytek, který není tak dobrý, sedí na lavičce. My zrovna nemáme dobré výsledky, ale snažíme se, aby za zápas hrály všechny děti."

TJ Sokol Doubravice, předseda Pavel Srb (ST, ML společně se Sedlicí): „Je to úplně zbytečné, to pak nemusejí vycházet noviny. Kdo si bude chtít výsledky nebo tabulky zjistit, najde si je na webu."

TJ Sokol Lnáře, předseda (ML): „Zásadně s tím nesouhlasím! Rodiče chtějí vědět, jak jejich děti hrají a na jakém místě tabulky se nacházejí. Pracuji ve Výkonném výboru OFS Strakonice a jsem pro zveřejňování výsledků a tabulek."