Důvod? Staronové vedení z hnutí Strakonická Veřejnost si mohlo koupit přízeň voličů servírováním zábavy zdarma. Pro obyvatele i současnou vládnoucí garnituru je to šok.

„Vyjádření soudu, že jsme vděční za akce zdarma ve stylu římských radovánek, beru jako urážku. Hodili nás do jednoho pytle s vyžírky a lidmi bez názoru,“ říká Ludvík N. ze Strakonic. Jedním z prvních kroků hnutí po vítězství ve volbách 2014 přitom bylo umožnění vstupu na Mezinárodní dudácký festival 2016 zdarma. „Mnoho lidí díky tomu vidělo celý festival a nejen programy, na které měli peníze,“ vzpomíná obyvatelka Strakonic Věra F.

Hlavním bodem stížnosti na volební výsledek, kterou podal neúspěšný kandidát Karel Janský (Změna pro Strakonice), byly nerovné možnosti pro všechny volební subjekty. Ne všechny strany ale diskriminaci podle svých vyjádření pocítily.

DO ZPRAVODAJE NESMĚLI

Stížnost zahrnovala i fakt, že žádná strana nemohla inzerovat v místním zpravodaji, ale Strakonickou Veřejnost v něm svojí osobou prezentoval starosta Břetislav Hrdlička (na snímku). Nejde však o žádnou novinku, protože ve stejném duchu se do voleb 2014 prezentoval i tehdejší starosta a lídr hnutí Jihočeši 2012 Pavel Vondrys.

Starosta Hrdlička je kontroverzní osobností, a to nejen kvůli svému způsobu vyjadřování. Jeho nástup před čtyřmi lety doprovázely neadekvátní výroky na adresu bývalého vedení města, laické odpovědi a těžko pochopitelný humor. Čtyři roky vládnutí jeho hnutí poznamenalo několik skandálů – například odchod místostarostky Heleny Brejchové (SV) nebo odvolání místostarosty Milana Jungvirta (SV). To bylo ovlivněné osobními vztahy mezi ním a Hrdličkou.

Do opakovaných voleb, které se uskuteční 16. března příštího roku, povede město dosavadní starosta Hrdlička. SV získala v podzimních volbách hlasy více než poloviny voličů a šestnáct křesel v jednadvacetičlenném zastupitelstvu.