Smyslem akce, která se zrodila v Anglii, je poukázat na význam vegetace a přiblížit lidem zahradní umění, architekturu a ukázat jim známá i neznámá místa s jejich příběhy a tajemstvími. Víkend otevřených zahrad je celorepubliková záležitost a smyslem této akce je zvýšit informovanost i povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech.Chelčice ukázaly přírodní komunitní zahradu téměř devadesátce návštěvníků.

Chelčická přírodní zahrada je uzpůsobena jako zážitková zahrada pro děti, dospělé, seniory i osoby se specifickými potřebami. Zapojuje všechny smysly, slouží k odpočinku, hře i zahradničení, je bezbariérová a umožňuje pohyb lidem s různým typem zdravotního postižení.

V sobotu 8. června se dopoledne sešlo více jak patnáct dobrovolníků a společnými silami vytvářeli všichni v prostorách dvora smyslové chodníky z přírodních materiálů pro reflexní terapii nohou. Od nejmenších pomocníků až po seniory pomáhalo mnoho lidí, kteří dokázali vytvořit během jednoho dne více jak patnáct metrů smyslových chodníků. Moc všem, kteří dokázali v sobotu ráno vstát a přijít, děkujeme!

Sobotní odpoledne patřilo návštěvníkům zahrady a keramikům, kteří vytvářeli mísy, vázy a zahradní keramiku pro ptáky, květiny a podporu vody v klimatu. Nechyběla ani zkouška dětí z dětského divadelního souboru Chelčické štěstí a v neděli probíhaly odborné přednášky o zahradní architektuře a principech přírodního zahradničení.

Děkuji všem, kteří se o Víkendu otevřených zahrad zapojili do jednotlivých aktivit, pomohli připravit program a pomáhali s organizací dalších aktivit v zahradě, děkuji za ochotu otevřít naši zahradu a prezentovat zahradní kulturu u nás. V letošním roce v rámci této akce se otevřely brány 229 zahrad a parků, z toho bylo 55 nově zapojených objektů! Je potěšující, že se Víkend otevřených zahrad rozrůstá a dostává se do povědomí lidí.

Klára Kavanová Mušková