I když bylo panu Miroslavovi už osmdesát let, do domova pro seniory nespěchá. Hodně věcí si ještě dokáže zařídit sám. Ale i jemu se blýská na lepší časy. Oblastní charita Strakonice získala grant z Krajského úřadu Jihočeského kraje na rozšíření terénních služeb především do malých obcí.
Služba osobní asistence, kterou charita nabídne, se zdá být panu Miroslavovi užitečná. „Já ještě na všechno stačím, zatím žádnou pomoc nepotřebuji. Ale osobní asistence je prospěšná věc. Je dobré vědět, že když bude třeba, něco takového existuje,“ řekl.

Služby charity

Oblastní charita Strakonice své služby nabídne seniorům a lidem se zdravotním omezením formou pečovatelské služby, osobní asistence a odborného sociálního poradenství, jehož součástí je i půjčovna kompenzačních pomůcek.

„Něco takového tady chybělo,“ konstatoval Miroslav. „Často člověk nechce nikoho známého obtěžovat, snaží se všechno udělat sám. Určitě to je možnost, jak oddálit odchod do domova důchodců. Někdo tam jde třeba jen proto, že bydlí někde ve vesničce. Není tam obchod a na nákupy základních potravin si do města těžko dojede. A přitom je jinak úplně soběstačný,“ řekl.

Osobní asistence

Služby osobní asistence umožní lidem odkázaným na pomoc druhé osoby žít ve svém přirozeném domácím prostředí.

Asistentka může pomáhat při osobní hygieně, při nákupech a chodu domácnosti nebo při vyřizování osobních záležitostí. Uživatel si sám určí náplň služby, která je stanovena hodinovým rozsahem podle potřeb uživatele. Osobní asistence je poskytována bez časového omezení, může být využita i o víkendu a v noci.

„Služby jsou poskytovány týmem kvalifikovaných pracovníků, kteří se snaží být vždy maximálně vstřícní k přáním a potřebám lidí,“ doplnila ředitelka charity Olga Medlínová.

Půjčení pomůcek

Lidé si budou moci od Oblastní charity Strakonice také vypůjčit elektrické polohovací lůžko, toaletní křeslo nebo chodítko, ale i jiné kompenzační pomůcky.

„Pečovatelská služba Oblastní charity Strakonice je poskytována v pracovní dny v době od sedmi do sedmnácti hodin v domácnosti uživatele. Službu poskytujeme ve střediscích Strakonice, Volyně, Osek, Blatná a vždy v okolních obcích daného střediska,“ uvedla vedoucí služby Markéta Divišová.
Oblastní charita Strakonice všechny služby poskytuje na území Strakonicka, Blatenska, Volyňska, Česticka a Radomyšlska.