Zatímco na počátku roku klesaly teploty hluboko pod bod mrazu, nyní se přes den pohybují i okolo deseti stupňů nad nulou. Nejvíce poruch zaznamenali vodohospodáři v posledních dnech v Českých Budějovicích.

„Jen ve čtvrtek jsme v krajském městě vyjížděli k pěti poruchám vodovodních řadů, a to například v ulici Oskara Nedbala, před tělocvičnou základní školy Kubatova nebo v Komenského ulici. Celkem je to od minulého víkendu už třináct takových událostí,“ vyčíslil vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.

Dalších sedm poruch zaznamenali vodohospodáři v Táboře a okolí, větší výskyt poškozených vodovodních potrubí hlásí také z Jindřichohradecka. „Zima a předjaří je období, kdy klimatické podmínky nejvíce ovlivňují počty poruch na vodovodech. Obvyklou příčinou, kromě stáří potrubí, je právě kolísání teplot, kdy dochází k pohybům zeminy. Ta vytváří nerovnoměrný tlak na potrubí, které je pak náchylnější k prasknutí,“ řekl provozní ředitel společnosti ČEVAK Peter Bolha.

Doplnil, že vodohospodáři se vždy snaží opravit poškozenou část potrubí co nejrychleji s minimálními dopady na odběratele. Například v Českých Budějovicích trvá oprava poruchy v průměru čtyři hodiny, často je ale daleko rychlejší. O tom svědčí i to, že si žádná z poruch v posledních dnech nevyžádala dlouhodobější odstávky dodávek pitné vody.

Mrazy škodí také vodoměrům

S mrazy také souvisí nárůst počtu nahlášených poškozených vodoměrů. Přestože zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo, jen v lednu se na techniky společnosti ČEVAK obrátilo s tímto problémem již 39 majitelů nemovitostí. Jejich počet bude pravděpodobně ještě narůstat.

„Naše totiž zkušenosti jsou takové, že větší počet zamrzlých vodoměrů pokaždé evidujeme až s blížícím se jarem, kdy lidé po zimě vyjíždějí po zimě kontrolovat své chaty a chalupy. Teprve tehdy na problém přijdou,“ řekla mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Není proto od věci se ujistit, zda jsou v místnosti, kde je vodoměr umístěn, uzavřená okna, zkontrolovat vodoměrné šachty, případně i to, jak je přístroj zaizolován. (Zdroj: TZ)