Tip na přečtení:
Emil Artur Longen Herečka
Životopisný román z roku 1929, v němž autor, malíř, herec, režisér, filmový pracovník, dramatik a prozaik líčí osud své manželky, talentované herečky Xeny Longenové. Autor pod průhlednými krycími jmény předvádí čtenáři řadu známých postav, jako například Vlastu Buriana, Karla Hašlera, Ference Futuristu, Emana Fialu, Sašu Rašilova, Eduarda Basse. Pod pravými jmény zde vystupují Jaroslav Hašek, E. E. Kisch a Jarmila Horáková.

Úryvky z knihy Emila Artura Longena Herečka si pro své páteční odpolední čtení na pobočce Šmidingerovy knihovny Za Parkem vybrala čtenářka Věra Muchnová. „Mám tuhle knížku velice ráda, už jsem se k ní několikrát vrátila a stále se vracím," svěřila se.

Do Strakonic Věra Muchnová přišla před 25 lety a tudíž ji tento region zajímal, ať už to byla historie, příroda nebo lidi. „Tak jsem se pídila po různých knížkách. A našla jsem tuhle. Je o herečce, která se ve skutečnosti ve Strakonicích narodila. Jmenovala se Polyxena Marková. Znala se s celou řadou význačných osobností své doby, například s Jaroslavem Haškem, Egonem Erwinem Kischem a podobně," přiblížila svou oblíbenou knížku.

Ale to rozhodně nebyla jediná publikace, na kterou přišla během odpoledne řada. Z klasiků to byl například Jaroslav Hašek. Předčítalo se pochopitelně z jeho Dobrého vojáka Švejka. Na přetřes přišel i Jindřich Šimon Baar, a to nejen jeho pověstný Jan Cimbura, ale také těžký život tohoto známého spisovatele. Na své si přišly rovněž malí čtenáři, ať už je zajímala jenom říkadla nebo třeba Děti z Bulerbinu od Astrid Lindgrenové, které četli nejspíš už i jejich rodiče.

Podobná akce konala o den dříve i ve studovně Šmidingerovy knihovny na hradě.

Ale teď zpět do pobočky knihovny Za Parkem. Kromě tipů k přečtení tady pracovnice ŠK Alena Hrdličková seznámila i s používáním čtečky e-knih. A nejen s jejím ovládáním, ale i s tím, kde je možné elektronické tituly shánět. „Představila je i akce Šmidingerovy knihovny v uplynulém týdnu," uvedla. To regionální šumavskou literaturu v podobě e-knihy a elektronické čtení vůbec přiblížil nakladatel Petr Čmerda a spisovatelé Roman Kozák a Jaroslav Pulkrábek.

Celá knihovna se vejde do kapsy– Na pátečním odpoledním čtení na pobočce Šmidingerovy knihovny Za Parkem představila Alena Hrdličková také čtečku e-knih. Ty má v současné době k dispozici na půjčování knihovna na hradě dvě.
– Každá z těchto čteček obsahuje soubor autorsky volných děl českých i světových autorů. Jmenujme například kompletní dílo Karla Čapka či Boženy Němcové.
– Čtečky knihovna půjčuje registrovaným bezproblémovým čtenářům starším 15 let.
– Čtečky umožňují díky vestavěné wi-fi nejen rychle a pohodlně nakupovat elektronické knihy, noviny či časopisy, ale také pracovat s elektronickou poštou či surfovat po internetu.
– Čtečky je možné vypůjčit ve studovně Šmidingerovy knihovny, doba výpůjčky domů je stanovena na 14 dnů. Podmínkou výpůjčky je například i složení kauce ve výši 1000 korun.

Alena Hrdličková vysvětlila i širší smysl těchto akcí. „Chceme dělat i něco trochu víc než nabízet jen knížky. Prostě přenést něco z nich do života," naznačila. A tak se koná v knihovně nejen takovéto čtení, ale i tvůrčí dílny či besedy s autory či dalšímu zajímavými lidmi.

Na 4. listopadu například plánují besedu o netopýrech, kde bude možné opět vidět tyto tvory i naživo.