My svobodu vybojovali, vy ji braňte. Tak zní nápis vyšitý na stuze, kterou Zdeněk Hruška, předseda Československé obce legionářské jednoty Strakonice, v úterý 23. června slavnostně připevnil na žerď bojového praporu strakonického protiletadlového pluku. „Československá obec legionářská na návrh jednoty Strakonice udělila jako své nejvyšší ocenění pamětní stuhu na prapor 25. protiletadlovému raketovému pluku Tobruckému za dlouholetou spolupráci a podporu jednoty Strakonice při její činnosti a akcích," objasnil nastoupeným vojákům Zdeněk Hruška.
Ti se v minulých dnech přesunuli do vojenského výcvikového prostoru Boletice, kde se účastní mezinárodního cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany s názvem Tobruq Legacy 2015. „Do cvičení se zapojili i příslušníci amerických a slovenských ozbrojených sil, dále vojáci z Litvy a Maďarska," řekla mluvčí pluku Jana Samcová.
Význam cvičení zdůraznil i Zdeněk Hruška: „Vybojovanou svobodu je nutné bránit nejen v dobách válečných, ale i v dobách mírových. Je tím nejcennějším, co máme. K jejímu uchování slouží také cvičení armád Aliance, jaké právě probíhá v tomto prostoru."
Ve své řeči připomněl i spolupráci s našimi spojenci během obou světových válek, kdy v jejich řadách bojovali českoslovenští vojáci za samostatnost a svobodu. „V nynější době je to poprvé, kdy naše země není nucena čelit ozbrojenému konfliktu a je zcela dobrovolně a na základě vlastního svobodného rozhodnutí členem velkého seskupení armád Severoatlantické aliance a podílí se rovnocenně na jejích úkolech při zajišťování míru i v jiných oblastech světa," uvedl Hruška, který rovněž vojákům popřál mnoho úspěchů a zdárné splnění úkolů nejen cvičení, i při dalších akcích v budoucnu.