Podle ekonoma Lukáše Kovandy má tento týden benzín zdražit výrazněji nad 40 Kč za litr a nafta poroste k úrovni 39,50 Kč za litr. Na Strakonicku tankují řidiči ještě levněji. Například na čerpací stanici ONO v Kbelnici jsme mohli v úterý 16. dubna natankovat litr nafty za 36,50 Kč, Natural 95 tu měli za 38,50 Kč za litr. Ve Vodňanech na čerpací stanici Orlen koupili řidiči litr nafty za 38,90 Kč a litr benzínu Natural 95 za 39,90 Kč.

Ale koruna stále oslabuje, takže se řidiči musí připravit na další zdražení. „Pohonné hmoty jsou v Česku nejdražší od loňského října, ale i při dalším stupňování napětí na Blízkém východě se snadno dostanou na úrovně, kde naposledy byly v kritickém roce 2022,“ zmiňuje Lukáš Kovanda.

Vodňany.
Vodňany odvolaly místostarostu. Za čtrnáct dnů chtějí zvolit náhradníka

Bezprostředním důvodem je podle ekonoma to, že Izrael slibuje odvetu Íránu za jeho víkendový útok raketami a drony. „Tel Aviv o odvetě hovoří navzdory tomu, že jej představitelé USA i EU vyzývají ke zdrženlivosti. Odplata v izraelském podání může dále vystupňovat napětí na Blízkém východě a ohrozit dodávky ropy odtamtud. Pročež právě její cena roste. Blízký východ zodpovídá za zhruba třetinu světových dodávek ropy,“ uvádí Lukáš Kovanda.

K vzestupu cen ropy ovšem přispívá také fakt, že růst čínské ekonomiky letos v prvním čtvrtletí překonal očekávání. Čína představuje největšího dovozce ropy a v zásadě čím více hospodářsky poroste, tím více ropy zkonzumuje.

Ropa navíc podle ekonoma v současnosti zdražuje i přes posilující americký dolar. „Americká měna je vůči koši světových měn, sestaveném agenturou Bloomberg, nyní nejsilnější od poloviny loňského listopadu. Běžně tomu přitom bývá tak, že silný dolar vyvolává tlak na pokles poptávky po ropě, a tedy na pokles její dolarové ceny. Ropa se v dolaru celosvětově obchoduje, takže čím je americká měna silnější, tím dražší ropa je pro velké čisté dovozce, třeba právě Čínu. Toto dovozci musí při silnějším dolaru zaplatit za barel více jednotek své měny, což je nutí poptávku tlumit," vysvětluje.

V českých podmínkách se ovšem palčivost síly dolaru projevuje též. Koruna je nyní vůči dolaru nejslabší za celé období od listopadu 2022, jeden dolar se prodává za více než 23,80. Slabá koruna tedy prodražuje pohonné hmoty u českých čerpacích stanic ještě nad rámec zdražení, které způsobuje samotný popsaný růst dolarové ceny ropy.