Miroslav Špecián vystudoval filozofii, celý život se věnuje památkám a historii. Pracoval v tomto oboru na bývalém Okresním úřadě ve Strakonicích a dvakrát řídil strakonické muzeum. Poprvé v období 1981 až 1996, později pak v letech 2004 až 2011, kdy odešel do důchodu. „Na konci 90. let jsem pracoval také jako redaktor Deníku v Mělníku,“ zavzpomínal.

Novinářské období svého života, které trvalo několik let, považuje za velkou školu. „Byla to náročná a zajímavá práce a díky ní jsem poznal její zákulisí. Tlak na novináře od čtenářů i vedení, jak je těžké zůstat objektivní a podobně. Byla tam dobrá parta a rád na ni vzpomínám,“ pokračoval.

I po odchodu do důchodu se věnoval památkám a historii a s velkým zájmem sledoval nedávnou rekonstrukci strakonického muzea. „Je to skvělá záležitost a moc si cením toho, že se podařilo sehnat peníze,“ dodal.

Odstřel starého komína strakonické teplárny.
RETRO: Takhle padal k zemi starý komín strakonické teplárny. Vraťme se v čase

Ve svém věku se prý snaží hlavně užívat si života a pohody. Ale přesto si stanovil nelehký cíl. „Chtěl bych oživit historii Předních Ptákovic a Podsrpu, které dříve bývaly samostatnými obcemi. Strašně rychle se staly součástí Strakonic. Nejzajímavější na tom je, že potkávám pamětníky, kteří jsou mladší než já,“ zakončil své vypravování.

Cenu Miroslavu Špeciánovi předali starosta Břetislav Hrdlička, místostarosta Josef Zoch a vedoucí Infocentra pro seniory Marie Žiláková.