Předně jí pogratulovala k její tvorbě a poděkovala za snahu o uchovávání lidových řemesel a tradic zděděných předcích, kteří tu žili a na jejichž um bychom neměli zapomínat. "Paní Vinciková to bravurně zvládá a není sama, navíc to učí i své následovníky, což je asi to úplně nejzáslužnější,“ zdůraznila Ivana Stráská.

Růžena Vinciková proslula svým uměním doma i v zahraničí díky svým betlémům, dekoracím z přírodních materiálů, obřadnímu a vizovickému pečivu, kraslicím i ozdobám. Díky své tvořivosti si letos zasloužila cenu hejtmanky, která je udělována již 8. rokem.

Při převzetí vyjádřila vděk a ocenila příjemné prostředí. "Děkuji všem za milé přijetí i ocenění, kterého se mi dostalo v této báječné atmosféře, kterou mlýn navozuje," zmínila Růžena Vinciková z Prachatic.

Náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch závěrem připomněl, že Vodní mlýn Hoslovice spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj. „Je považován za nejstarší zachovalý jednokolový vodní mlýn na území České republiky a je chráněn jako národní kulturní památka. Kraj tu plánuje vybudování nové příjezdové komunikace a sběrného parkoviště,“ přiblížil Pavel Hroch.