"Dosud bylo u nás vyšetřeno 1500 pacientů – polovina byla odebrána ambulantním pacientům v odběrovém středisku v areálu strakonické nemocnice, 20 procent bylo zasláno z prachatické nemocnice a 30 procent je od hospitalizovaných pacientů," uvedla primářka. V praxi znamená kolem 100 vzorků denně.

close Centrální laboratoře mají nový přístroj pro molekulárně genetické analýzy. info Zdroj: Deník/ Petr Škotko zoom_in

Personál laboratoří má k této činnosti velmi výkonného pomocníka. Je jím přístroj MIC qPCR pro molekulárně genetické analýzy přítomnosti DNA a RNA virů, bakterií a dalších. Je určen také pro detekci mutací v lidské, zvířecí i rostlinné DNA. "Přístroj, ač vypadá jako dětská hračka, je vysoce výkonný a přesný, analýzu zvládne do 60 minut a může pracovat v ultračisté laboratoři ve Strakonicích, stejně jako v mobilních laboratořích v Africe, na lodích v Atlantském oceánu i vnitrozemí Austrálie, kde se zrodil a kde se vyrábí," dodala Eva Šimečková.

V laboratoři ve Strakonicích stojí MIC vedle svého staršího bratra RotorGenu, který je jeho předchůdcem vyvinutým stejným týmem kolem australského vědce Johna Corbetta.