„Je tu velká nabídka. Navíc mě těší, že mi školy, nad kterými jsem uvažoval, potvrdily, že je to dobrá volba. Ale zatím úplně rozhodnutý nejsem,“ říká mladík z Horažďovic.

Podle jeho matky je lepší se začít pro budoucí školu nebo učiliště rozhodovat dříve než na burze. „Je to tady takové chaotické, i když ten seznam škol je moc dobrá věc. Můžete v něm najít školy, o kterých jste nevěděli, nebo nad nimi neuvažovali. Potěšilo mě, že se Honza zajímal i o zdravotnickou školu,“ říká Janova matka. Podle ní ale její syn zamíří na strakonické gymnázium, které mělo v úterý i den otevřených dveří.

Pro některé děti ale burza rozhodnutí nepřinesla. „Mám nějakou představu o studiu, ale nic tady mě neoslovilo. Budu hledat sama, pak se uvidí,“ řekla jedna z žaček strakonické základní školy.

V Kaplici na Střední odborné škole se bude vyučovat nový obor: bezpečnostně právní činnost. Dohodu o poskytování vzdělávání podepsali ředitelka školy Zdeňka Lovčí a Luděk Michálek, ředitel Odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání MV ČR.
V Kaplici otevřou nový bezpečnostně právní obor. Jediný v kraji na státní škole

V úterý se ve Strakonicích prezentovalo na 44 školských zařízení a firem z jihu Čech. Nabídka byla opravdu obrovská a základním znakem byla snaha všech zástupců zaujmout žáky základních škol co nejzajímavější nabídkou. Mezi ně patřila i Střední odborná škola ekologická a potravinářská ve Veselí nad Lužnicí. Její ředitel Ladislav Honsa tvrdí, že škola je dlouholetým účastníkem burz ve Strakonicích. „Máme dosah po celých jižních Čechách, takže je jisté, že několik žáků ze základních škol, kteří do Strakonic na burzu přijeli, bude studovat u nás,“ řekl.

Škola ve Veselí je nadregionálním školským zařízením. Má žáky nejen z jižních Čech, ale i z okolních krajů – z Plzeňska, středních Čech i Vysočiny. „Máme skladbu oborů jak potravinářských, tak přírodovědných. To je pro žáky základních škol moc lákavé. O naše studenty je ze strany zaměstnavatelů velký zájem a není výjimkou, že některé z nich od začátku podporují tak, aby k nim mohli po škole hned nastoupit,“ doplnil Ladislav Honsa.

Na burze škol mohl své budoucí studium najít každý. Prezentovala se zde jak učiliště, tak střední školy se zaměřením na zdravotnictví, elektrotechniku, jazyky, ekologii, obchod, stavebnictví, veřejnoprávní sféru a mnoho jiných.