Zařazení budovy Šmidingerovy knihovny v ulici Husova mezi památkově chráněné objekty, o to nyní usiluje strakonická radnice. Slibuje si od toho, že jí to usnadní cestu k dotacím na rekonstrukci.


„Nějakou historickou hodnotu určitě bude mít," zdůraznil starosta Pavel Vondrys. Dům byl postaven před první světovou válkou původně jako sirotčinec. Dodnes to připomíná reliéf v jeho průčelí.
Podle Evy Krausové z odboru rozvoje radnice by se náklady mohly pohybovat až v desítkách milionů korun. „Nicméně projekt je teprve rozpracovaný," podotkla.


Zejména zvenčí je vidět, že budova opravu už nutně potřebuje. K takové investici chce město využít evropské peníze. Více se o tom zmínil Pavel Vondrys. „Chceme se pokusit získat finanční prostředky z takzvaných norských fondů," doplnil.
Obyvatelka Strakonic Věra Šlechtová budovu dobře zná. „Kdysi jsem tu ležela na krčním. Zvenčí se to ani příliš nezměnilo a uvnitř zřejmě taky moc ne. Už by se s tím mělo něco dělat," uvedla.


Objekt v ulici Husova se do majetku města dostal po zrušení okresního úřadu. Tehdy byl opuštěný. V minulosti tam bylo jedno z oddělení strakonické nemocnice. Nyní část prostor využívá knihovna. Jsou tam například i depozitáře Muzea středního Pootaví.