Učitelka Růžena Zdvořáčková učí na prvním stupni už pětatřicet let. Nyní působí na Základní škole Povážská ve Strakonicích, kde jsme ji včera odpoledne zastihli.
Podle ní se budoucí prvňáčci nejčastěji trápí s vadami řeči. „Umí počítat, zvládají barvy i písmena. Často se ale potýkají se špatnou výslovností," hodnotí. Rodičům doporučuje, aby práci s jejich odstraněním nenechávají jen na logopedovi. „Je třeba, aby si od něj nechali poradit, ale věnovali tomu čas doma," říká. Pomůže i procvičování fonematického sluchu, tedy schopnosti jemného sluchového rozlišování.
Malý Kryštof Rudla, který k zápisu přišel s maminkou Kristýnou Kučerovou, takový problém nemá. S Růženou Zdvořáčkovou mluví sebemenších problémů a bez obav. „Tohle je šnek, je jich tu pět. A já už jsem takového šneka viděl doopravdy," švitoří nad obrázky.
Kryštof se s maminkou Kristýnou Kučerovou na zápis nijak nepřipravoval. „Museli jsme akorát nacvičit datum narození. Plete se mu rok narození," směje se Kristýna Kučerová.
Zatímco Kryštof kreslí obrázek maminky, vrátila se Růžena Zdvořáčková do doby, kdy sama chodila do školy. „Navštěvovala jsem malotřídku na Třeboňsku. Na školu jako takovou si pamatuji, na zápis, první den ve škole či první vysvědčení už ale ne," dodává. Od jejích dob se ale forma zápisu změnila. Mnohé nahradily interaktivní tabule. Na Základní škole Povážská ale do poslední chvíle nevěděli, zda se podaří ji uvést do provozu. „Od rána nám nejde elektřina. Museli jsme fungovat na záložní zdroj. Naštěstí závadu odstranili včas," dodala ředitelka školy Jaroslava Cháberová.
Zápisy do prvních tříd se ve Strakonicích konají i dnes.