Na nových operačních sálech, které za sebou hravě nechají i sály známé z televizních seriálů, začnou pracovat zdravotníci v Nemocnici České Budějovice od 1. září 2022. Dvanáct nových sálů s nejmodernějším vybavením, zázemím a novou centrální sterilizaci získala nemocnice díky přístavbě, která vyšla na 1,15 miliardy korun. Včera nové prostory v dostavbě pavilonu CH oficiálně představilo vedení nemocnice a jihočeského kraje.

Generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek označil pátek 10. června 2022 za historický den a doplnil, že budou představeny operační sály a centrální sterilizace, které jsou vybavené nejmodernější technikou. "Sály a centrální sterilizaci, které u nás uvidíte, neuvidíte nikde jinde," uvedl Michal Šnorek s tím, že je určitě na evropské špičkové úrovni. "Tyto sály nahrazují sály z roku 1986," doplnil Michal Šnorek.

Při kolizi se psem se v Českých Budějovicích zranila cyklistka.
Pes vběhl cyklistce před kolo. Žena zabrzdila, spadla a musela do nemocnice

"Kam se jihočeské nemocnice posunuly, to je obrovská práce lidí ve vedení nemocnic," zdůraznil Martin Kuba a dodal, že je to i výsledek práce předchozích hejtmanů Jana Zahradníka a Ivany Stráské, kteří se také o rozvoj holdingu jihočeských krajských nemocnic zasloužili.

Stavba byla realizována v období od listopadu 2019 do května 2022 sdružením firem OHLA ŽS a Metrostav. Celkové náklady stavby činily včetně nákladů na projektovou přípravu a dalších souvisejících výdajů 1,15 miliardy Kč vč. DPH.

Letečtí záchranáři cvičili záchranu z vodní hladiny.
Letečtí záchranáři cvičili záchranu z vodní hladiny

Tato první etapa přístaveb a rekonstrukcí pavilonu CH v sobě zahrnuje vybudování mimo jiné 12 operačních sálů s kompletním zázemím, centrální sterilizaci a centrální sklady pro operační sály, dospávací pooperační pokoj, jednotku intenzivní péče, čtyři standardní lůžkové stanice, prostor pro novou magnetickou rezonanci a prostory pro technologie celého objektu.

Jedná se o největší stavební investici v historii českobudějovické nemocnice a zároveň zásadní milník v jejím chodu. Centrální sterilizace je zcela novým pracovištěm, které nahradí dosavadní sterilizace při jednotlivých operačních sálech. Význam události dokresluje také fakt, že nové operační sály v nemocnici naposledy otevírali v pavilonu C v roce 1993, tedy před dlouhými 29 lety.

"Financování této stavební akce je založeno na třech pilířích. Vlastních zdrojích nemocnice a investiční podpoře z rozpočtu Jihočeského kraje a dotačních prostředků z programu REACT-EU,“ řekl k hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. A doplnil, že kraj zastupuje v regionu stát, protože v jižních Čechách není žádná fakultní nemocnice, které v jiných krajích financuje stát. Přesto se daří velmi dobře zajistit rozvoj holdingu jihočeské nemocnice pod krajem a držet krok s jinými špičkovými zařízeními v republice.

Martin Kuba ale upozornil, že zajištění moderního vybavení pro jihočeské nemocnice není jedinou výzvou ohledně zdravotnické péče v kraji. Je třeba také mít lékaře a sestry, kteří by s moderním vybavením pracovali. "Je nutné získat lidi, kteří tady budou chtít být a zaplatit je," zdůraznil Martin Kuba s tím, že už dnes se třeba zdravotnictví v regionu potýká s nedostatkem praktických lékařů nebo zubařů. Martin Kuba také komentoval úvahy, zda by se nemohla v Českých Budějovicích zřídit lékařská fakulta. Konstatoval, že hlavním problémem by bylo zajištění pedagogů pro základní obory studia a těch není v republice nekonečný počet. Proto vidí jako smysluplnější spíše přivést do regionu mladé lékaře a další zdravotníky a vytvořit jim vhodné podmínky pro práci.

„Na právě dokončenou 1. etapu přestavby pavilonu CH naváže 2. etapa, v rámci které bude v průběhu následujících dvou let vybudováno mimo jiné dalších šest operačních sálů, druhý dospávací pooperační pokoj se 13 lůžky, druhá šestnáctilůžková JIP, 3 standardní lůžkové stanice s celkem 96 lůžky, veškeré ambulantní provozy Očního oddělení, ORL, Ortopedie a Plastické chirurgie,“ sdělil k plánům budějovické nemocnice Aleš Petřík, ředitel chirurgických oborů.

Generální ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek doplnil, že dostavěná část pavilonu CH ještě bude potřebovat částečně dovybavit nad rámec stavby. Ale zdůraznil, že díky tomu, že se smlouva na představenou novou část nemocnice uzavírala ještě před velkou vlnou zdražování, podařilo se pořídit pro pavilon CH to nejlepší vybavení, které bylo na trhu, za únosnou částku. Poukázal přitom na to, že například jsou operační sály vybavené i vzdáleným náhledem a videomanagement umožňuje třeba i vzdálený dohled primáře nad operací. Centrální sterilizace zase třeba umožňuje i sterilizaci vozíků a výtahem přímý přesun materiálu mezi sály a sterilizací. A to jsou jen dva příklady za celou novou část nemocnice.