Mezi odběrateli uhlí na Strakonicku roste zájem o takzvané německé brikety. Protože se v České republice přestaly vyrábět, jejich dodávka z Německa trvá podle zkušeností prodejce Jaroslava Janocha z Katovic i tři týdny. „Jsou dražší téměř o sto korun než stávaly české. Prodávají se ale dobře,“ dodal. Termín dodání není jejich jedinou nevýhodou. Za německé brikety zaplatí zákazník kolem 440 korun za metrický cent, české podle prodejce dříve stávaly asi 330 korun za metrický cent.

Vedoucí prodeje uhlí Petr Cibulka ze společnosti Protom Strakonice s.r.o. potvrdil, že ke zdražení německých briket by mělo dojít už tento měsíc.„Zatímco ceny uhlí držíme na podzimních cenách, u německých briket budeme cenu měnit,“ dodal. O kolik se cena zvýší, ale neupřesnil.
Potíže s dodávkami a předzásobením uhlím před zimou ale prodejci nemají. „Zatím je uhlí dostatek. Akorát je obtížné sehnat ostravské černé uhlí. Místo něj beru polské,“ řekl Janoch.

Polské černé uhlí má nejen kratší termín dodání, ale je i cenově výhodnější. Zatímco ostravské černé prodejce nabízel kolem 600 korun za metrický cent, za polské zákazníci zaplatí kolem 550 korun za metrák.

Podle prodejců se lidé předzásobili už v letních měsících. To potvrzuje i Renata Havlíková ze Skočic. „Za zimu spálíme kolem třiceti metráků uhlí. Kupujeme ho už v létě, hlavně kvůli ceně. Od září totiž většinou ceny začínají stoupat,“ řekla.

Jaroslav Janoch má zásoby uhlí až do konce ledna. „Záleží, jaká nás čeká zima. Kdyby byly velké mrazy, je možné, že po Novém roce uhlí nebude,“ odhadl. Zatím ale nedostatek uhlí zřejmě Strakonicku nehrozí.

Německé brikety 440 korun/m3
Uhlí ořech 315 korun/ m3
Uhlí sokolovský ořech 260/m3
Uhlí černé ostravské 600/m3
Uhlí černé (dovoz z Polska) 550/m3