Krajská redaktorka jihočeských Deníků podstoupila testy na vlastní kůži právě v českobudějovickém Káčku a při této příležitosti si pohovořila o činnosti Preventu také s vedoucí zařízení Martinou Brožovou.

Krizovou intervenci, předléčebné poradenství pro závislé, výměnný program, kontaktní místnost, ošetřovnu, potravinovou pomoc, možnost vyprat si, umýt se, ohřát se, zavolat si, podívat se na internet i si popovídat s dalšími uživateli omamných a psychotropních látek, či alkoholu, to vše standardně nabízí objekt českobudějovického Káčka na třídě 28. října.

Užívat ale bezpečně

Prevent 99 je podle vedoucí Martiny Brožové nízkoprahové zařízení pro závislé. „Zabýváme se především minimalizací rizik přenosu infekčních onemocnění a poskytujeme řadu služeb klientům aktivně užívajících nelegální látky a alkohol,“ vysvětlila úvodem.

Zásadním je respekt jejich stylu života a svobodné vůle užívání drog a dalších návykových látek. "Zaměřujeme se na to, aby to dělali ale méně rizikovým způsobem, tím se v podstatě věnujeme i principu ochrany veřejného zdraví," konstatovala.

Monika Kochlöflová a její tým z Rozkoše bez rizika pomáhá ženám v sexbyznysu už 17. rokem. Za svou práci získala titul osobnost roku.
Ubylo nočních klubů, sexuální pracovnice zmizely i z ulic. Služby nabízí online

V Budějovicích mají kolem 450 klientů ročně, zhruba 120 až 130 kontaktů za měsíc. „Denně máme kolem padesáti kontaktů, nejde však o jednotky, někdo může přijít i několikrát,“ dodala Brožová.

Na kontaktní místnosti se klient může zdržet maximálně hodinu a musí dodržovat tzv. kardinální pravidla.

Českobudějovické Kontaktní centrum Prevent 99 nabízí bezplatné a anonymní testování na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C nejen v rámci mezinárodní kampaně Evropského týdne testování na HIV a žloutenku.Českobudějovické Kontaktní centrum Prevent 99 nabízí bezplatné a anonymní testování na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C nejen v rámci mezinárodní kampaně Evropského týdne testování na HIV a žloutenku.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Rozsáhlé spektrum služeb

Základní náplní práce jsou odborné služby. „Především jde o výměnný program, základ je čistý injekční materiál, plus nějaké doplňky. Když užívají drogy, aby je brali bezpečně, minimalizovala se riziko nakažení infekční chorobou, k tomu se právě váže i preventivní testování na HIV, žloutenku typu B a C a syfilis, jedná se screeningové vyšetření,“ upřesnila.

Zároveň poskytují také základní zdravotnické ošetření. „V současnosti máme zdravotního bratra jako dobrovolníka, který nám věnuje jednu až dvě hodiny týdně,“ zmínila vedoucí Káčka.

Kromě toho pomáhají se sociální situací klientů. „Mohou se tu osprchovat, takže tu mají takový základní hygienický servis, také si vybrat oblečení v šatníku, mohou si tu i vyprat a vysušit prádlo. Zároveň využíváme služeb potravinové banky, která nám poskytuje základní potraviny, mohou zde využít i telefon a počítač,“ popsala Martina Brožová.

Pět stálých sester společně s Lenkou Sýkorovou pracuje na infekční ambulanci, pomáhají tu i sestry z jiných oddělení.
Za ten rok si víc vážím laskavosti a úsměvu lidí, je to dnes už velmi vzácné

Klientům pomáhají i s doprovodem na úřady, asistují a zprostředkovávají další služby. „Pomáháme například psát životopisy, vyplňujeme s nimi dokumenty pro pracovní úřad a další instituce. Podílíme se na vyřizování sociálních záležitostí na úřední úrovni,“ naznačila dále.

K dalším odborným úkonům patří krizová intervence, poradenství, individuální pohovory. „Může jít o obecné strukturované povídání, či předléčebné poradenství,“ dodala Brožová. V Preventu dělají i pracovní program pro klienty, kdy si mohou přivydělat nějaké peníze. „Věnují se například úklidu přímo u nás, zajišťujeme také obecně prospěšné práce,“ doplnila.

Testování je průběžné

Nezisková organizace Prevent 99 se už tradičně zapojila do mezinárodní kampaně Evropského týdne testování na HIV a žloutenky. Cílem akce je zpřístupnit bezplatné testování na HIV, žloutenku typu B a C, případně syfilis a včas odhalit infekce, které vedou k těžkým onemocněním. „Testujeme průběžně celý rok naše klienty, když nám zavolá někdo z veřejnosti, nebráníme se tomu. Anonymně může přijít kdokoliv,“ konstatovala.

O testování jako takové není velký zájem. Většinou jde o pět až šest lidí za měsíc. „V testovacím týdnu může jít o osm osob. Chceme se na testování v budoucnu více zaměřit. V případě negativity by se mělo testování opakovat jednou za tři měsíce,“ zmínila s tím, že by rádi motivovali uživatele k testování stravenkami.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

HIV infekce může být skrytá řadu let bez výraznějších zdravotních problémů. "Testování je příležitost, jak odhalit počátky infekce a získat potřebné informace pro prevenci, popřípadě léčbu. Včasná léčba pak může být účinnější a předchází těžkému průběhu onemocnění," upozornila.

Žloutenku mají často nitrožilní uživatelé

V rámci prevence zaměstnanci Káčka spolupracují s infekčním oddělením českobudějovické nemocnice. „Máme výbornou a otevřenou spolupráci s primářem Alešem Chrdlem. Asi šedesát procent injekčních uživatelů drog má infekční žloutenku typu C, takže jsou ideálními pacienty, v současnosti se léčí antivirotiky, léčba je nenáročná, ale musí být pravidelná,“ vysvětlila Martina Brožová.

Přestože je na tom Jihočeský kraj v rámci výskytu infekčních chorob dobře, stále existuje riziko. „Dochází k překrývání rizikových skupin, drogové a nedrogové populace, žloutenka C je obtížně přenosná, krev na krev, proto ji mají tolik "toxíci", protože sdílí neustále stříkačky, nedávají si stále v tomto směru pozor,“ uvedla dále.

Policisté a strážníci v rámci preventivního sběru a celostátní akce Jehla v Budějovicích najdou průměrně tisíc injekčních stříkaček ročně, při výměnném programu Prevent 99 vydá ročně 100 tisíc injekcí.

Pozor na nechráněný sex

Riziko přenosu je také při nechráněném pohlavním styku. „Musí však dojít ke krvácení. Máme také podezření, občas se žloutenkou C přijdou i alkoholici, kteří si nikdy drogy jehlou nepodali, že může jít o následky rvaček, krev na krev,“ míní Brožová.

Injekční stříkačka, Sokolský ostrov.
Od začátku roku posbírali budějovičtí strážníci v ulicích 190 kusů injekcí

Evropský týden testování na HIV a žloutenku se koná v mnoha státech Evropy. V České republice akci koordinuje Státní zdravotní ústav. Letošní 9. ročník se koná od pondělí 21. do pondělí 28. listopadu. Testování předchází základní dotazník na rizikovost chování, testy jsou rychlé, anonymní a zdarma. Krev se nabírá pouze kapilárně z prstu a používají se jednoduché screeningové testy.

Do mezinárodní kampaně Evropského týdne testování na HIV a žloutenku se zapojila nezisková organizace Prevent 99 a její pobočky v Budějovicích, Krumlově, Prachaticích a Strakonicích. Screeningové testy lze podstoupit i na dalších místech jako je Centrum Auritus Tábor, či poradenské centrum Rozkoš bez rizika v krajské metropoli. Celý seznam poskytovatelů lze najít ZDE.

Za poslední rok, od loňského dubna, hygienici v našem kraji zaznamenali osm nových případů HIV pozitivity, z toho za první tři měsíce roku to byly dva případy. Z dat podle ředitelky Krajského hygienické stanice Kvetoslavy Kotrbové jasně vyplývá, že riziko přenosu dnes zcela přímo souvisí se životním stylem.

„U mužů je rizikovým faktorem číslo jedna nechráněný homosexuální či bisexuální styk, u obou pohlaví pak heterosexuální styk a nitrožilní užívání návykových látek. Toto jsou relativně snadno odstranitelná rizika a prevence je dostupná každému, ať už jde o používání ochrany nebo v rámci výměnných programů o sterilní injekční materiál,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Jihočeský kraj byl v březnu 2022 se 132 případy HIV pozitivity a relativním výskytem 20,5 případu na sto tisíc obyvatel regionu na devátém místě mezi čtrnácti kraji ČR. Největší výskyt je koncentrován v Praze, která eviduje kumulativně 1 959 případů (tj. 146,7 na sto tisíc), vysoký relativní výskyt je na Karlovarsku (115 případů, tj. 39,2 na sto tisíc) a v Jihomoravském kraji (348 případů, tj. 29,1 na sto tisíc). Nejmenší výskyt je evidován na Vysočině (51 případů, tj. 10 na sto tisíc). V Jihočeském kraji za období, kdy je tato infekce monitorována, dospělo celkem 36 pacientů do stádia AIDS. Zdroj: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje